باستان شناسان مصری مجموعه‌ای دیگر از گنجینه تابوت‌های کهن را از دل زمین بیرون آوردند؛ مجموعه‌ای که این بار نزدیک هرم پله‌ای جوزر در منطقه سقاره کشف گردید. این مکان در دوران مصر باستان گورستان شهر منف به شمار می‌رفته است و برخی از کهن‌ترین ساختمان‌های سنگی تاریخ را در خود جای داده است. کارشناسان پس از کشف یک معبر خاک‌سپاری که به آرامگاهی می‌رسید، توانستند 27 تابوت محافظت شده را بازیابی کنند.

4fc58fa0-058c-11eb-88c7-25dcd0ae6080_image_hires_051552.jpg

گفته می‌شود این تابوت‌های سنگی دربسته 2500 سال پیش دفن شده‌اند. پیش‌ازاین و در ماه سپتامبر (شهریور) نیز دانشمندان 13 تابوت را در یک چاه 11 متری  یافته بودند. سپس، هفته گذشته 14 تابوت دیگر را در یک چاه دیگر پیدا کردند. نوین العارف سخنگوی وزارت گردشگری و باستان‌شناسی مصر اعلام کرد که باستان شناسان هنوز دارند روی منشأ این تابوت‌ها تحقیق می‌کنند و پس از رازگشایی از آن‌ها، اطلاعات بیشتر در اختیار همگان قرار داده خواهد شد.

sarcophagus-3-gty-rc-201003_1601737024135_hpMain_16x9_1600.jpg

طبق گفته‌های وزارت گردشگری و باستان‌شناسی، مطالعات اولیه حاکی از آن‌اند که این تابوت‌ها طی این قرن‌ها هرگز گشوده نشده‌اند. آن‌ها همچنین مطمئن‌اند که تابوت‌های بیشتری از دور و اطراف چاه پیدا خواهد شد. عکس‌های اولیه و فیلم گرفته شده نشان می‌دهند که این کشف واقعاً چقدر شگفت‌انگیز است. همانطور که در تصاویر مشخص است، هنوز مقدار زیادی از رنگ‌های تزئینی تابوت‌ها روی آن‌ها مانده است و نماواژه‌ها (هیروگلیف‌ها)ِ ی زیبایی روی آن‌ها نقش بسته است.

saqqarasarcophagi.jpg

البته این کشف تازه، تنها یکی از کشفیات هیجان‌انگیز سال‌های اخیر است. در سال 2019، 30 تابوت از گورستان الاصاصیف شهر الاقصر بیرون آورده شد که درون هرکدام یک مومیایی بود و اکنون آن‌ها را به موزه بزرگ مصر منتقل کرده‌اند. این موزه در دست ساخت می‌باشد و در نزدیکی هرم بزرگ مصر قرار گرفته است و قرار است هزاران مصنوعات کهن را در خود جای دهد.

EGYPT.jpg

کشفیات مهم دیگری نیز به‌تازگی در سقاره انجام شده‌اند. البته تعجبی هم ندارد؛ چرا که مصری‌های باستان این مکان را به مدت 3000 سال به‌عنوان آرامگاه مورد استفاده قرار می‌دادند. در سال 2019، باستان شناسان یک آرامگاه 4000 ساله و به‌خوبی محافظت شده را در این مکان یافتند. دیوارهای این آرامگاه که گفته می‌شود در زمان حکومت سلسله پنجم مصر بنا شده‌اند، هنوز رنگ‌های چشم‌نواز خود را حفظ کرده‌اند.

egyptian-mummies-3.jpg

با هر کشف تاریخی جدیدی که اعلام می‌شود، ما به شناختن مصری‌های باستان و فرهنگ آن‌ها نزدیک‌تر می‌شویم. بی‌شک با توجه به حجم کشفیاتی که در حال حاضر انجام می‌گیرد و خواهد گرفت، پرده‌های بسیاری از رازهای مصر باستان برداشته خواهد شد.

 

منبع: mymodernmet.com

آریاتودی – مطالب خواندنی

Print Friendly, PDF & Email