جو بایدن، نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، گفته است؛ در صورت ادامه ابتلای دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا به کووید-۱۹ مناظره بعدی تلویزیونی آنها نباید انجام شود.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ روز سه شنبه (15 میزان – 6 اکتوبر) گزارش شد که یک مشاور ارشد کاخ سفید و حداقل یک مقام بلندپایه نظامی هم به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

آقای بایدن گفت که مناظره برنامه ریزی شده برای روز ۱۵ اکتوبر در میامی فقط باید تحت شرایط جدی و سخت بهداشتی انجام شود.

او بعد از کمپاین در پنسیلوانیا، از ایالات کلیدی برای پیروزی در انتخابات سوم نوامبر، گفت: «اگر او هنوز کووید داشته باشد، نباید مناظره کنیم. مطمئن نیستیم که او (ترامپ) در چه وضعیتی است. من منتظر مناظره با او هستم، اما امیدوارم همه پروتکل ها رعایت شود».

تیم مورتاگ سخنگوی کارزار انتخاباتی آقای ترامپ در واکنش به اظهارات جو بایدن گفت: «رییس جمهور در سلامتی در مناظره حضور خواهد یافت. آقای بایدن نمی تواند از این یکی شانه خالی کند و محافظان او در رسانه ها نمی توانند او را تحت حفاظت قرار دهند».

‘باید خیلی نگران بود’

آقای بایدن پیشتر با انتقاد از رقیب خود به خاطر کم اهمیت جلوه دادن خطر ویروس کرونا گفت: «باید خیلی نگران بود».

او گفت که رییس جمهور باید “آموزه های صحیح” را در مورد ماسک و فاصله گیری اجتماعی به دیگران منتقل کند.

آقای ترامپ پیشتر بعد از ابتلا به ویروس کرونا از امریکایی ها خواست از کووید-۱۹ نترسند. او بعد از سه روز بستری بودن در بیمارستان روز دوشنبه برای ادامه درمان به کاخ سفید بازگشت.

آقای ترامپ پس از بازگشتن به کاخ سفید وارد بالکن شد تا خبرنگاران از او عکس بگیرند و فورا ماسک خود را برداشت.

پزشک آقای ترامپ گفته او به رغم ترک بیمارستان «هنوز کاملا سختی ها را پشت سر نگذاشته».

آقای بایدن دوشنبه شب در سخنانی در یک سالن اجتماعات در شهر میامی فلوریدا که شبکه ان‌بی‌سی میزان آن بود گفت “خوشحال” است که رییس جمهور درحال بهبودی است.

اما او افزود: «امیدوارم رییس جمهور با پشت سر گذاشتن این شرایط… آموزه های صحیح را به مردم امریکا منتقل کند. زدن ماسک مهم است».

«تنها چیزی که من شنیدم یکی از توییت های او بود که اساسا می گفت خیلی نگران این موضوع (همه گیری) نباشید. اما باید خیلی نگران بود. ۲۱۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند».

آمار ابتلا و مرگ بر اثر ویروس کرونا در امریکا از هر کشور دیگری در جهان بالاتر است.

میشل اوباما، بانوی اول سابق امریکا، هم در ویدیویی از واکنش آقای ترامپ به ویروس انتقاد کرد و از مردم خواست طوری به آقای بایدن رای دهند که انگار زندگی شما به آن بستگی دارد».

او در اشاره به دونالد ترامپ گفت: «هفت ماه بعد، او هنوز طرحی برای مقابله با این ویروس ندارد. هفت ماه بعد، او هنوز به طور مرتب ماسک نمی زند و دیگران را به همین رفتار تشویق می کند – حتا در حالی که این گام های ساده می تواند جان تعداد بی شماری را نجات دهد. در عوض او با وانمود کردن به اینکه این همه گیری تهدیدی واقعی نیست در مردم شک و تردید ایجاد می کند».

در حالی که کمتر از یک ماه تا انتخابات روز سوم نوامبر باقی مانده ابتلای آقای ترامپ به کووید کمپاین انتخاباتی او را مختل کرده است.

ابتلای سایر مقام ها

سه شنبه گزارش شد که استیون میلر مشاور کاخ سفید که از یاران نزدیک آقای ترامپ است هم به ویروس کرونا مبتلا شده است.

همزمان مایک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، و سایر رهبران نظامی این کشور بعد از مثبت شدن تست کرونا یک مقام ارشد گارد ساحلی خود را قرنطینه کرده اند.

دریاسالار چارلز ری، معاون فرمانده کل گارد ساحلی امریکا، بعد از ظاهر شدن علایم خفیف تست داد که مثبت شد.

پنتاگون گفت سایر مقام ها بعد از شرکت در نشستی با او که هفته پیش برگزار شد “برای رعایت حداکثر احتیاط” خود را قرنطینه کرده اند. تست هیچ یک از آنها مثبت نبوده است.

تست کرونا دست کم ۱۳ نفر که به آقای ترامپ نزدیک هستند مثبت بوده است. به علاوه چندین کارمند پایین رتبه کاخ سفید هم مریض شده اند.

ملانیا ترامپ بانوی اول امریکا و چند سناتور جمهوری خواه هم مبتلا شده اند. گفته می شود علایم خانم ترامپ که ۵۰ سال دارد خفیف است و او در کاخ سفید قرنطینه است.

آقای ترامپ از زمان بازگشت چه کرده؟

عصر دوشنبه آقای ترامپ در حالی که دریشی و نیکتایی پوشیده بود از مرکز پزشکی والتر رید ارتش در اطراف واشنگتن دی سی خارج شد. او ماسکی به صورت داشت.

او که با چرخبال به کاخ سفید منتقل شد بلافاصله روی جایگاه معروف به “ترومن” در کاخ سفید رفت؛ ماسک را از صورتش برداشت و بعد سلام نظامی داد.

ساعتی بعد او توییتی از یک کلیپ ویدیویی به سبک تبلیغات انتخاباتی منتشر کرد که بازگشت او را با موزیکی هیجان آور به کاخ سفید نشان می داد.

او همچنین در پیامی ویدیویی مردم را تشویق کرد سر کارهایشان برگردند.

او گفت: «شما آن (ویروس کرونا) را شکست خواهید داد. ما در خط مقدم خواهیم بود. من به عنوان رهبر شما، مجبور بودم چنین کنم. می دانستم خطر دارد، اما مجبور بودم. من در خط مقدم ایستادم و رهبری کردم».

او همچنین گفت: «حالا بهترم، شاید مصون باشم، نمی دانم».

سازمان بهداشت جهانی می گوید که هنوز نمی توان گفت کسانی که بهبود یافته اند در برابر ابتلای مجدد به کووید-۱۹ مصونیت دارند و اگر چنین باشد این مصونیت چقدر دوام دارد. پزشک رییس جمهور امریکا معتقد است او هنوز کاملا خوب نشده است.

آقای ترامپ همچنین قول داد که واکسین “به سرعت از راه برسد” هرچند مدیر سازمان کنترل بیماری های امریکا (سی دی سی) ماه پیش گفت انتظار ندارد واکسین تا پیش از اواسط سال آینده در دسترس عموم باشد.

رییس جمهور امریکا پیش از ترک بیمارستان گفت از کووید نترسند و افزود “به زودی” کارزار انتخاباتی را از سر خواهد گرفت.

بر اساس راهنمایی های بهداشت عمومی امریکا افرادی که علایم کووید-۱۹ دارند باید حداقل برای ۱۰ روز بعد از ظهور اولیه علایم در قرنطینه باشند. کاخ سفید می گوید آقای ترامپ ابتدا روز پنجشنبه این علایم را نشان داد.

رییس جمهور امریکا روز سه شنبه به توییت زدن در این باره ادامه داد و نوشت که “عالی هستم!”.

فیسبوک یک پست او که در آن ادعا می کرد کووید-۱۹ “کمتر” از آنفلوآنزا مرگبار است را حذف کرد و همزمان توییتر این پیام او را پشت هشداری تحت عنوان “حاوی اطلاعات گمراه کننده و بالقوه زیانبار” پنهان کرد.

پزشکان چه می گویند؟

شان کانلی پزشک او عصر دوشنبه گفت که رییس جمهور که سطح اکسیژن خون او جمعه و شنبه افت کرده بود با بازگشت به کاخ سفید «از مراقبت های بی وقفه و تراز اول درمانی برخوردار خواهد بود».

او به این سوال که تست کرونای آقای ترامپ آخرین بار چه زمانی منفی بود پاسخ نداد یا جزییات درمان او را ارایه نکرد. او با اشاره به قوانین حریم خصوصی بیمار، اطلاعاتی درباره اسکن ریه برای یافتن نشانه های ذات الریه ارایه نکرد.

او تایید کرد که آقای ترامپ همچنین از داروی دگزامتازون که یک نوع استرویید است استفاده می کند و تاکنون سه دوز داروی ضدویروسی رمدسیویر دریافت کرده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا رییس جمهور از سلامت کافی برای بازگشت به کارزار انتخاباتی برخوردار است گفت: «خواهیم دید».

او افزود: «اگر حال او تا دوشنبه (آینده) تغییر نکند یا بهتر شود؛ بعد همه می توانیم نفس راحتی بکشیم».

منبع: بی بی سی

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email