پاکستان میزبان عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان است که برای انجام سفر سه روزه وارد این کشور شده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از ایندیپندنت؛ این اولین سفر آقای عبدالله در سیزده سال اخیر به این کشور بانفوذ همسایه است.  آقای عبدالله که علاوه بر دولت افغانستان از جریان موسوم به «ایتلاف شمال» ضدطالبان نیز نمایندگی می‌کند؛ رابطه پر فراز و نشیبی با پاکستان داشته و برای مدت طولانی این کشور همسایه را به حمایت از تروریسم و طالبان متهم کرده است.

او با وجود آنکه در بیش از یک دهه گذشته از بازیگران اصلی صحنه سیاسی کشور بوده و دست کم سه بار نامزد ریاست جمهوری شده است؛ هیچ ‌وقت به پاکستان سفر نکرده است.

این بار اما او در راس کاروان صلح و در زمان حساس مذاکرات صلح میان افغانستانی بین گروه طالبان مورد حمایت پاکستان و نمایندگان نظام جمهوری اسلامی افغانستان به اسلام‌آباد رفته است.

بیش از دو هفته از مذاکرات صلح میان افغانستانی در قطر می‌گذرد؛ اما دو طرف نتوانسته‌اند بر سر اصول و موضوعات مذاکرات مستقیم توافق کنند. اما مذاکرات همچنان ادامه دارد و دو طرف ظاهرا اراده دارند که مذاکرات را به مرحله بعدی برسانند.

مقام‌های پاکستانی از او در پایگاه هوایی نظامی نورخان که ویژه پروازهای رهبران جهان است؛ استقبال کرده اند. او در روز نخست دیدارش از اسلام آباد با شاه محمود قریشی، وزیر خارجه و اسد قیصر، رییس پارلمان این کشور دیدار و مذاکره کرده است.

آقای عبدالله روز سه شنبه نیز با عمران خان، نخست وزیر کشور، ژنرال قمر جاوید باجوا، رییس ارتش نیرومند پاکستان و صادق سنجرانی، رییس سنا دیدار و گفتگو خواهد کرد. ملاقات‌ آقای عبدالله با رییس ارتش پاکستان که سیاست این کشور در قبال افغانستان را تعیین می کند، یک به یک و تعیین کننده خواهد بود.

ارتش پاکستان متهم به پناه دادن به رهبری پاکستان، آموزش جنگجویان این کشور، تامین منابع مالی و حمایت سیاسی از این گروه است تا به این وسیله «خطراتی» را که گویا از افغانستان متوجه پاکستان است دفع و برای خود عمق استراتیژیک ایجاد کند. پاکستان هند را به حمایت از گروه های جدایی طلب بلوچ از خاک افغانستان متهم می کند. اما دولت افغانستان در مقابل انگشت اتهام را به سوی پاکستان برای تلاش در جهت ایجاد یک حکومت وابسته در کابل نشانه می‌گیرد.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در واکنش به سفر آقای عبدالله می‌گوید:‌ «خوشحالم که از داکتر عبدالله در وزارت خارجه پاکستان استقبال کردم. روند صلح افغانستان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برای پاکستان و افغانستان برخوردار است و موفقیت آن متضمن رفاه اجتماعی و اقتصادی برای همه خواهد بود. دیدار دکتر عبدالله دوستی و برادری بین دو کشور را بیشتر تقویت خواهد کرد».

سخنان اسد قیصر، رییس مجلس پاکستان که پس از دیدار با آقای عبدالله در دو توییتی توضیح داده است روشنتر است. او گفت: ‌«ملاقات خیلی مهمی با داکتر عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و رییس هیات افغانستان در اسلام آباد داشتم. او در راس هیات بلندپایه ای وارد پاکستان شده است که تاثیر مثبتی روی روابط دوجانبه و برادرانه دو کشور خواهد داشت».

او می‌افزاید:‌ «افغانستان صلح آمیز به نفع منافع علیای پاکستان است. ما از رهبری عبدالله برای تسریع مذاکرات صلح استقبال می کنیم. هر دو کشور می توانند در راستای صلح در منطقه کار کنند».

کار عبدالله در جریان این سفر که از زمان رسیدن به ریاست روند صلح افغانستان نخستین دیپلوماسی منطقه ای اش است؛ دادن اطمینان به پاکستان و جلب حمایت این کشور از دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشورش در ۱۹ سال گذشته است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email