دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا و جو بایدن رقیب او در انتخابات از حزب دمکرات اولین مناظره تلویزیونی خود را در شهر کلیولند اوهایو انجام داده اند.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ در این مناظره که حدود ۹۰ دقیقه طول کشید و کریس والاس از شبکه فاکس نیوز میزبانی آن را به عهده داشت؛ به مسایل متعددی از جمله پر کردن کرسی خالی دیوان عالی، اقتصاد، بحران همه گیری کرونا، تغییر اقلیم و نتیجه انتخابات پرداخته شد.

دو نامزد در ابتدای این مناظره درباره نامزدی قاضی “ایمی برت” در دیوان عالی در آستانه انتخابات بحث کردند. با درگذشت قاضی “روت بیدر گینزبرگ” اکنون یک کرسی این دیوان که نقش مهمی در تعیین سرنوشت سیاست های دولتی دارد خالی است.

آقای ترامپ از نامزدی خانم برت که مورد علاقه محافظه کاران اجتماعی است دفاع کرد؛ اما جو بایدن گفت در خلال انتخابات و به گفته او در حالی که ده ها هزار نفر به صورت پستی رای داده اند؛ باید تا ماه فبروری برای پر کردن کرسی خالی دیوان عالی صبر کرد.

پاسخ ها درباره قاضی برت به بحث درباره اوباماکر یا همان برنامه بیمه درمانی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شده بود کشید.

خانم برت قبلا در مقاله ای از تایید این قانون در سال ۲۰۱۲ در دیوان عالی انتقاد کرده و درحالی که برخی ایالات بار دیگر علیه اوباماکر به دیوان عالی شکایت کرده اند؛ احتمال لغو آن در این دیوان وجود دارد. در صورت تایید نامزدی خانم برت در سنا رای محافظه کاران در برابر لیبرال ها در این دیوان شش به سه خواهد بود.

آقای بایدن دونالد ترامپ را متهم کردن اگر در دیوان عالی موفق به لغو این قانون شود میلیون ها نفر را از بیمه درمانی محروم خواهد کرد.

در مقابل آقای ترامپ گفت اگر جو بایدن سر کار بیاید نظام درمانی سوسیالیستی خواهد شد.

بحث درباره همه گیری ویروس کرونا

آقای بایدن در پاسخ به این سوال که چرا مردم باید برای مدیریت این بحران به او اعتماد کنند گفت که بیش از ۲۰۰ هزار نفر تاکنون در امریکا بر اثر ویروس کرونا درگذشته اند.

او گفت که دونالد ترامپ هیچ برنامه ای برای مدیریت این بحران ندارد و با اینکه از ابتدا می دانست کووید-۱۹ مرگبار است آن را پنهان کرد.

او به ستایش آقای ترامپ از شی جین پینگ رهبر چین در ابتدای این همه گیری در چین اشاره کرد.

آقای ترامپ در پاسخ از چین انتقاد کرد و گفت اگر بایدن رییس جمهور بود میلیون ها نفر جان خود را از دست می دادند.

او همچنین عملکرد دولت خود در مهار بحران را ستود.

آقای ترامپ در طول این مناظره به عضویت هانتر بایدن، پسر جو بایدن، در یک شرکت انرژی در اوکرایین حمله کرد؛ اما آقای بایدن گفت پسرش مرتکب هیچ خطایی نشده است.

این موضوع در جریان استیضاح آقای ترامپ در مجلس نمایندگان کنگره مطرح شده بود چون گفته می شد که آقای ترامپ به رهبر اوکرایین فشار آورده بود درباره پسر آقای بایدن و شخص او تحقیق کند.

مناظره ای پر از جنجال

در طول این مناظره آقای ترامپ مکررا صحبت های جو بایدن را قطع می کرد. هرچند آقای بایدن هم چنین کرد اما خیلی محدودتر.

آقای بایدن در مقطعی در واکنش به قطع دایم صحبت هایش آقای ترامپ را “دلقک” خواند و گفت “ساکت می شوی!”

کریس والاس در بخشی از مناظره از آقای ترامپ پرسید؛ او در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ چقدر مالیات پرداخته است؟ آیا چنانکه نیویارک تایمز گزارش کرده ۷۵۰ دالر در هر یک از این دو سال پرداخته؟

آقای ترامپ ابتدا فقط به طور کلی گفت که او میلیون ها دالر مالیات پرداخته است و در پی فشار مجری مناظره گفت که در این دو سال “میلیون ها دالر مالیات پرداخت کرده است.”

آقای بایدن از او پرسید؛ چرا برگه های مالیاتی خود را فاش نمی کند و آقای ترامپ جواب داد همه آنها را خواهند دید. او تاکنون از انتشار این اسناد خودداری کرده است.

وقتی نوبت به مساله رشد اقتصادی رسید کریس والاس به آقای ترامپ یادآوری کرد که در سه سال آخر دولت اوباما فرصت های شغلی بیشتری از سه سال اول ریاست جمهوری او ایجاد شد.

آقای ترامپ می گوید که دوران ریاست جمهوری او با بزرگترین رشد اقتصادی در تاریخ امریکا همراه بوده است. جو بایدن در مقابل گفت که او اولین رییس جمهور امریکاست که در پایان دوران ریاست جمهوری اش مردم بیش از آنکه کار یافته باشند مشاغل خود را از دست داده اند.

در ماه های اخیر با بحران همه گیری کرونا میلیون ها امریکایی بیکار شده اند.

اظهارات بایدن در مورد گرمایش زمین

کریس والاس به آتش سوزی های غرب امریکا اشاره کرد و خطاب به رییس جمهور امریکا گفت که او تغییر اقلیم را زیر سال می برد.

آقای ترامپ گفت: “من آب های زلال و هوای پاکیزه می خواهم… اگر به سابقه من نگاه کنید ما عالی عمل کرده ایم.”

او گفت از توافق اقلیمی پاریس خارج شده چون به ضرر امریکا بود.

او دلیل آتش سوزی های کالیفرنیا که همچنان در جریان است را به نحوه جنگلداری و باقی گذاشتن چوب خشک کف جنگل ها نسبت داد.

او از دادن پاسخی صریح به سوالی درباره اینکه درباره تغییر اقلیم چه فکر می کند طفره رفت.

کریس والاس درباره برنامه دو تریلیون دالری آقای بایدن برای مقابله با گرمایش سوال کرد. این سناتور سابق در جواب گفت برنامه اش برخلاف ادعای دونالد ترامپ باعث تخریب اقتصادی نمی شود.

او گفت که بخش خصوصی هم خواهان عبور از زغال سنگ برای تولید برق و تولید آن از منابع پاکیزه است و تاکید کرد که برنامه او میلیون ها فرصت شغلی تازه با حقوق خوب ایجاد خواهد کرد.

او همچنین تاکید کرد که بار دیگر به توافق پاریس خواهد پیوست. معاون رییس جمهور سابق امریکا اشاره کرد که جنگل های آمازون در برازیل در حال نابودی است و باید برای برای جلوگیری از آن تلاش کرد و برنامه داشت.

او گفت؛ سیل، توفان های استوایی و خشکسالی ها در حال به بار آوردن میلیاردها دالر خسارت است؛ مشکلاتی که به گفته او از گرمایش زمین ناشی می شود و باید برای جلوگیری از آنها کوشید.

آقای تراپ در پاسخ از آقای بایدن پرسید چرا طی ۴۷ سال زندگی سیاسی برای مقابله با گرمایش کاری نکرده.

سوال درباره رای پستی

مجری مناظره از دو نامزد پرسید چقدر باید مطمئن بود که رای پستی به درستی ارسال و شمارش می شود و برنده مشروعیت دارد.

آقای بایدن گفت؛ حتا مقام های ارشد دولت ترامپ می گویند که رای پستی دقیق و درست است و اشاره کرد که آقای ترامپ شخصا به صورت پستی رای داده است.

او گفت که در روز رای گیری باید فاصله گیری اجتماعی رعایت شود و مردم را تشویق کرد به هر شکلی می توانند رای دهند و گفت دونالد ترامپ “نمی تواند مانع رای دادن آنها شود.”

او گفت آقای ترامپ در صورت باخت نمی تواند در قدرت بماند و باید کاخ سفید را ترک کند.

آقای ترامپ که هفته پیش از دادن تعهد نسبت به پذیرش نتیجه انتخابات خودداری کرد در مقابل گفت که شاید نتیجه انتخابات تا ماه ها معلوم نشود؛ چون معلوم نیست آرای پستی در چه وضعی خواهد بود.

او در این مناظره بار دیگر سلامت رای پستی را زیر سوال برد و آقای بایدن در واکنش گفت که دونالد ترامپ از شمارش کل آرا می ترسد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email