ریاست عمومی امنیت ملی کشور از رهایی دو زن که در یک عملیاتی نیروهای ویژه در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند بازداشت شده بودند، خبر داده است.

نیروهای ویژه چندی پیش با راه اندازی یک عملیات در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند، یک گروه تروریستی بین‌المللی القاعده را نابود کردند.

در این عملیات بیشتر از ده تن به ظن ارتباط با شبکه القاعده، توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شدند که دو تن آنان زن بودند.

ریاست امنیت ملی در یک اعلامیه‌ای تازه در این مورد گفته که بنابر هدایت رییس جمهور غنی در مورد بازداشت دو خانم تحقیقات همه جانبه انجام داده است.

در اعلامیه آمده که “نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با در نظر داشت قوانین نافذه، اصول اسلامی و عنعنات افغانی وظایف خود را انجام می‌دهند و در جریان این عملیات نیز این اصول کاملاْ رعایت شده. این قضیه یک مساله خاص بوده جزء مسایل امنیت ملی کشور می‌باشد.”

بر بنیاد اعلامیه، دو تن خانم که به شکل موقت توسط کارمندان طبقه اناث تحت توقیف قرار گرفته بودند،‌ بعد از اخذ معلومات و ارتباط با اعضای فامیل‌های شان، ‌در روشنی قوانین نافذه و ارزش‌های اسلامی دوباره رها و به فامیل شان سپرده شدند.

دراعلامیه آمده که رییس جمهور به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی داخلی و همکاران خارجی اکیداً هدایت داده تا در قسمت محافظت کودکان و خانم‌ها که دشمن بشکل سپر انسانی از آنان استفاده می‌کنند، اقدام و برای جلوگیری از تلفات ملکی توجه جدی کنند.

امنیت ملی کشور از بزرگان سیاسی کشور خواسته است که تا قبل از صدور اعلامیه‌ها، اولاْ معلومات که برای‌شان می‌رسد، دقت کنند تا از سوء استفاده از احساسات پاک مردم جلوگیری شود؛ در غیر آن بهره برداری از مسایل مربوط به امنیت ملی به نفع دشمن خواهد بود.

بازداشت دو زن در هلمند با اعتراض باشندگان این ولایت مواجه شده بود.

تیم انتخاباتی صلح و اعتدال نیز به روز پنجشنبه (22 حمل) با نشر اعلامیه‌ای در این مورد از حکومت وضاحت خواسته بود.

در اعلامیه این تیم آمده که از یک سو مسوولین ادعا دارند که در ولسوالی نادعلی بر یک مرکز تروریستان خارجی عملیات کرده‌اند؛ اما از سوی دیگر مردم محل ادعا دارند که این عملیات بر خانه‌های افراد ملکی صورت گرفته و بر علاوه کشته شدن دو مرد، دو زن نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email