شبکه خبری “فکس‌نیوز” در ارتباط با تنش بین امریکا و چین گفتگویی با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا داشته است.

ماریا بارتیرومو، خبرنگار این پایگاه خبری روز یکشنبه (12 اسد – 2 اگست) با وزیر امور خارجه امریکا گفتگو کرده است. یکی از محورهای این گفتگو نقش چین در خاورمیانه و به‌ویژه قرارداد همکاری ۲۵ ساله این کشور با جمهوری اسلامی بوده است.

خبرنگار “فکس‌نیوز” به قرارداد ۴۰۰ میلیارد دالری چین با ایران که از آن تحت عنوان سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چنین یاد می‌شود؛ اشاره کرده و نظر پمپئو را در این باره جویا شده است.

خانمبارتیرومو می‌پرسد:

«جناب وزیر، اجازه بدهید به موضوع ایران بپردازیم. چون اکنون متوجه شده‌ایم که توافق چین بر سر سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دالری در ایران وارد مرحله نهایی شده است؛ قراردادی که ناظر بر فعالیت‌های اقتصادی و امنیتی است. افزون بر سرمایه‌گذاری کلان در زیرساخت‌های اقتصادی ایران، بنا بر گزارش فوربس، این توافق ناظر برهمکاری جامع دو کشور در امور دفاعی و تبادل اطلاعات امنیتی است. شما اهمیت این قرارداد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟»

پمپئو در پاسخ به این پرسش تصریح کرد: همکاری رژیم‌هایی که برای آزادی در کشور خود ارزشی قایل نیستند و به مشکلات امنیتی در خارج از مرزهای کشور خود دامن می‌زنند؛ نباید تعجب کسی را برانگیزد

امریکا تمام تحریم‌هایی را که علیه جمهوری اسلامی وضع کرده است؛ در مورد حزب کمونیست چین و شرکت‌های تجاری و دولتی این کشور نیز اعمال خواهد کرد.

بی‌ثباتی خاورمیانه

وزیر امور خارجه امریکا تاکید کرد که کشورهای خاورمیانه نیز باید نسبت به پیامدهای این همکاری آگاه باشند. آن‌ها باید بدانند که ورود چین به خاورمیانه و افزایش نفوذ این کشور در ایران می‌تواند ثبات منطقه را از بین ببرد.

به باور پمپئو همکاری اقتصادی و امنیتی چین با جمهوری اسلامی تهدیدی است برای اسراییل و در عین حال تهدیدی است برای عربستان سعودی و همچنین امارات متحده عربی.

او بار دیگر ایران را بزرگ‌ترین “حامی تروریسم” در جهان نامید. پمپئو معتقد است که ایران در تلاش برای دستیابی به سامانه‌های تسلیحاتی است و بازرگانی با چین و سرازیر شدن پول حزب کمونیست چین به ایران عملا باعث افزایش خطر و ناامنی در منطقه خواهد شد.

پمپئو در پاسخ به این پرسش که آیا در واکنش به این اقدام‌ها تحریم‌های جدیدی علیه ایران پیش‌بینی خواهد شد، گفت: «ما تحریم‌های جدیدی را روز جمعه {31 جولای} علیه ایران وضع کردیم. ما از این طریق تحریم‌ها علیه ایران را به برنامه‌های ناظر بر فلزات هم گسترش دادیم».

وزیر امور خارجه امریکا با اشاره به پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتوبر گفت که “چنین امری باعث خواهد شد، چین و روسیه بتوانند سامانه‌های تسلیحاتی به ایران بفروشند و به ایران امکان می‌دهد سامانه‌های تسلیحاتی و همچنین جنگ‌افزارهای دیگر را در سراسر جهان به فروش برساند”.

او گفت: «ایالات متحده امریکا از سال ۲۰۱۸ به این سو تمام تلاش خود را به کار بسته است تا مانع از لغو تحریم تسلیحاتی ایران شود».

پمپئو افزود که امریکا به زودی پیشنویس قطعنامه‌ای در این رابطه را به شورای امنیت ارایه خواهد کرد؛ قطعنامه‌ای که عملا باید مانع از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران شود.

وزیر امور خارجه امریکا گفته است: «من امیدوارم که همه کشورهای جهان متوجه شوند که اجازه دادن خرید و فروش جنگ‌افزار به جمهوری اسلامی امری واقعا خطرناک است».

آریاتودی – بخش سیاست

نکته: این گفتگو، اظهارات وزیر خارجه امریکا در مورد سیاست های این کشور در قبال ایران است و بازتاب دهنده نظر این رسانه نمی باشد

Print Friendly, PDF & Email