تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، حمله به کاروان موترهای جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری در بلخ را محکوم کرده و خواهان بررسی همه جانبه این حمله شده است.

در بیانیه تیم انتخاباتی صلح و اعتدال که امروز یکشنبه (11 حمل) به نشر رسیده آمده:”براساس گزارش‌های رسیده، کاروان موترهای معاون اول رئیس جمهور، جنرال عبدالرشید دوستم در شاهراه بلخ_جوزجان در منطقه شرشر با کمین طالبان مواجه شده است. خوشبختانه جنرال دوستم از این کمین به سلامت به محل امن انتقال داده شده است.”

اعلامیه افزوده که رهبری تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، این حمله تروریستی را به شدت محکوم کرده و خواهان بررسی همه جانبه اين حمله می‌باشد.

در اعلامیه تاکید شده که کاروان موترهای جنرال دوستم در حالی مورد حمله قرار می‌گیرد که ایشان معاون اول رئیس جمهور افغانستان می‌باشند و این وظیفه حکومت است که امنیت شخصیت‌های سیاسی و تمام شهروندان افغانستان را تامین کند.

تیم انتخاباتی صلح و اعتدال با جدیت از حکومت خواسته که در زمینه تامین امنیت شخصیت‌های سیاسی کشور اقدمات جدی نماید.

گفتنی است که طالبان، عصر روز گذشته به کاروان موترهای جنرال دوستم در مسیر بلخ- جوزجان حمله کردند.

عنایت‌الله بابر فرهمند رییس دفتر آقای دوستم گفت که این حمله در منطقه تیمورک ولایت بلخ، عصر روز شنبه (10 حمل) زمانی که آقای دوستم از شهر مزارشریف به طرف شهر شبیرخان در حرکت بود رخ داده است.

آقای فرهمند بیان داشت که در نتیجه حمله طالبان به کاروان آقای دوستم یک تن از محافظان او کشته و چندین تن دیگر زخمی شده‌اند.

وی تصریح نمود که درگیری میان مهاجمانی که بر سر راه کاروان آقای دوستم کمین کرده بودند و محافظان معاون اول رییس جمهوری حدود یک ساعت ادامه یافت و مدعی شد که در نتیجه این درگیری به جنگجویان طالبان نیز تلفاتی وارد آمده است.

آقای دوستم که برای سفر به بیرون از افغانستان رفته بود، روز شنبه ( 10 حمل) بعد از دو‌ و نیم سال به ولایت بلخ بازگشت و پس از سخنرانی در میان حامیانش دراین ولایت رهسپار ولایت جوزجان، زادگاه و پایگاه اصلی‌اش در شمال افغانستان بود.

جنرال دوستم در این سخنرانی خود گفت که اگر مذاکرات صلح با طالبان نتیجه ندهد برای مبارزه در کنار مردم ایستاد خواهد شد.

وی بیان داشت: “ما مطمئن هستیم جنگ 40 ساله به پایان می‌رسد؛ ولی به دلیل جریان مذاکرات، جنگ‌ها در سال جاری هم بیشتر می‌شود؛ اگر مذاکره صلح با طالبان نتیجه ندهد ما به ایستادگی خود ادامه می‌دهیم…اگر وضعیت خراب شد این چپن ما کفن ما هم خواهد شد.”

به گفته او، اگردولت افغانستان صلاحیت کامل عملیات نظامی را بدهد، ظرف شش ماه بخش‌های شمال و شمال شرق افغانستان را از وجود طالبان پاکسازی خواهد کرد.

Print Friendly, PDF & Email