رییس اجرایی حکومت می‌گوید که تلاش‌ها برای ایجاد مرجع واحد به منظور رهبری روند صلح در جریان است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ آقای عبدالله که امروز یک‌شنبه (11 حمل) در مراسم تجلیل از روز جهانی مبارزه با بیماری توبرکلوز در کابل صحبت می‌کرد گفت: “در این شب و روز بحث‌های جریان دارد تا کوشش‌های صلح توحید شود و یک مرجع واحد برای رهبری این کوشش‌ها با مشوره (رهبران سیاسی) ایجاد شود.”

آقای عبدالله تاکید کرد که این مرجع واحد در روند صلح، صدای واحد مردم افغانستان که صدای صلح باعزت و پایدار است را با حفظ حقوق مردم بلند کرده و این آرزوی مردم را تحصیل خواهد کرد.

او یادآور شد که اکثریت مطلق مردم افغانستان خواستار صلح هستند؛ همچنان اکثریت مطلق مردم نمی‌خواهند که به روزهای تاریک گذشته که در آن حقوق زنان و کودکان پایمال می‌شد، برگردند.

این در حالی است که روز گذشته رییس جمهور غنی نیز با حامد کرزی، عبدالرب الرسول سیاف، سرور دانش، عبدالله عبدالله رییس اجرایی و کریم خلیلی در ارگ روی ایجاد آدرس مشخص برای مذاکرات صلح دیدار کرد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در صفحه فیسبوکش نوشت که در این دیدار، شخصیت‌های نامبرده در رابطه به این که از جریان‌ها، اقشار و واقعیت‌های نوین افغانستان در پروسه صلح نمایندگی بهتر صورت گیرد، مشوره‌های شان را ارائه کرده اند.

آقای مرتضوی افزود که مشورت‌های متذکره به‌خاطر این است که تلاش‌های متعدد به منظور دستیابی به صلح، به یک موقف واحد در روند گفتگوها مبدل گردد.

از سوی دیگر، جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری نیز روز گذشته خطاب به هوادارنش در شهر مزار شریف گفت: “ما مطمئن هستیم جنگ 40 ساله به پایان می‌رسد؛ ولی به دلیل جریان مذاکرات، جنگ‌ها در سال جاری هم بیشتر می‌شود؛ اگر مذاکره صلح با طالبان نتیجه ندهد ما به ایستادگی خود ادامه می‌دهیم…اگر وضعیت خراب شد این چپن ما کفن ما هم خواهد شد.”

او با اشاره به تشکیل شورای عالی مشورتی صلح هم گفت که شخصیت‌های مطرح در این شورا حضور دارند، از قشر سیاسی، جامعه مدنی و خواهران. به همین خاطر به “خانم‌ها می‌گویم که هیچ تشویش نداشته باشند” و حقوق آنان حفظ خواهد شد.

او با اشاره به نشست قطر گفت: “ما در شورای مشورتی صلح حضور فعال خواهیم داشت و رییس جمهور شب برای مه گفت که زودتر بیا که مساله صلح است و آقای خلیلزاد به کابل می‌آید که در این مورد صحبت کنیم.”

پیش از این هیات مذاکره کننده دولت با انتقادهای برخی از چهره‌های سیاسی و جهادی در کشور مواجه شد؛ اما، پس از آن اعلام شد که در نتیجه این انتقادها، ارگ ریاست جمهوری در پی آوردن تغییرات در ترکیب هیات مذاکره کننده حکومت با گروه طالبان است.

Print Friendly, PDF & Email