آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان روز دوشنبه (9 سرطان – 29 جون) ابراز امیدواری کرد که کشورهای اروپایی در اجلاس ماه آینده خود بتوانند بر اختلافات خود بر سر بودجه این اتحادیه غلبه کنند.

اشاره خانم مرکل به اختلافات کشورهای عضو بر سر بودجه بیش از یک تریلیون یورویی سالهای آتی اتحادیه اروپا و همچنین صندوق بازیابی است که قرار است در اجلاس ماه آینده رهبران اتحادیه مورد بحث قرار گیرد. مرکل در نشست خبری مشترک خود با ریيس جمهوری فرانسه، امانویل مکرون همچنین با اشاره به این که «مذاکرات بی‌شماری» باقی‌ مانده است افزود: “ما همچنان امیدواریم که بتوانیم به راه‌حلی دست پیدا کنیم؛ حتا اگر مسیری طولانی در پیش باشد”.

رهبران اتحادیه اروپا در اوایل ماه جاری میلادی توافق کردند که اقدامات فوری برای کمک و نجات اقتصادهایی که در اروپا بر اثر ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، صورت پذیرد.

از جمله این اقدامات می‌توان به اجرای پیشنهادات کمیسیون اروپا در خصوص اعطای وام ۵۰۰ میلیارد یورویی به صندوق بازیابی در جهت کمک به اقتصاد کشورهایی چون ایتالیا و اسپانیا که لطمات جدی از بیماری کووید ۱۹ دیده‌اند اشاره کرد. بعد از جان باختن بیش از یکصد هزار نفر در اثر ویروس کرونا در قاره سبز، اتحادیه اروپا به دنبال آن است بعد از ماه‌ها مشاجره، بالاخره همبستگی قاره‌ای را به نمایش بگذارد.

در این نشست خبری همچنین ریيس جمهوری فرانسه، تصریح کرد که پاریس موافق اعطای ۵۰۰ میلیارد یورو کمک مالی به کشورهایی است که اقتصاد آنها در اثر شیوع ویروس کرونا لطمات سخت و جدی را متحمل شده‌اند.

مکرون در ادامه افزود: “من و نخست وزیر بر این موضوع توافق داریم که این اولویت مطلق اروپا است”.

مرکل که ابتدا پیشنهاد مکرون برای اعطای اعتبار برای صندوق بازیابی را رد کرده بود، بعد از جدی‌تر شدن بحران ویروس کرونا و اثرات مخرب آن بر اقتصادهای اروپایی، حالا مواضعی نزدیک‌تر به فرانسه اتخاذ کرده است.

خانم مرکل همچنین در پایان این نشست تاکید کرد: “اجلاس ماه آتی رهبران اروپایی شکست نخواهد خورد، چرا که ما آنجا هستیم”.

آریاتودی – بخش اروپا

Print Friendly, PDF & Email