اتاق بازرگانی مشترک افغانستان – پاکستان که به رغم باز بودن گذرگاههای مرزی بین دو کشور، افغانستان اجازه صادرات به پاکستان را ندارد.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ مسوولین این اتاق روز شنبه (17 جوزا – 6 جون) گفته اند که پاکستان گذرگاه های بازرگانی خود را به روی افغانستان را باز کرده؛ اما هنوز موترهای اموال تجاری افغانستان اجازه ورود به خاک این کشور را پیدا نکرده اند.

نقیب الله صافی مدیر عامل اتاق بازرگانی مشترک افغانستان – پاکستان می گوید: “اگر راه‌های پاکستان به روی صادرات کشور باز نشود، بخش زیاد از فرآورده‌های کشاورزی فاسد خواهد شد و کشاورزان افغانستان زیان خواهند دید؛ زیرا بخش زیادی از فرآورده‌های داخلی کشور به پاکستان و از بندرهای این کشور به دیگر کشورها صادر می‌شود”.

وی هشدار داده است: “در صورتی‌که پاکستان مرزهایش را به روی صادرات افغانستان باز نکند، میزان صادرات کشور هم به گونه‌ی چشم‌گیری کاهش خواهد یافت”.

مساله بسته شدن بنادر تجاری بین دو کشور یک داستان تکراری بوده و بارها اتفاق افتاده است. عامل اصلی آن نیز – به عقیده دولت مردان افغانستان – سیاست های پاکستان برای زیرفشار قرار دادن کابل به دلایل مختلف عنوان می شود.

این مساله به خودی خود، مشکلات بزرگی را برای تاجران و صادرکنندگان میوه های خشک و تازه و سایر اقلام صادراتی به بار آورده است. هر ساله بروز چنین مشکلاتی باعث تلفات عمده این محصولات در این مسیر تجارتی می شود – حال آنکه تاجران مدعی اند که موترهای پاکستانی در طول سال و بدون هیچ مشکلی، بارهای خود را از طریق افغانستان تا مرز کشورهای آسیای میانه برده و از آنجا به دیگر ممالک صادر می کنند.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email