مقامات ارشد فرانسه و آلمان گفته اند که با جمع آوری یک سرمایه 500 میلیارد یورویی، اقتصاد اروپا را از سرنگونی ای که هم اکنون به سمت آن روان است؛ نجات می دهند.

به گزارش بخش اروپای آریاتودی؛ انگلا مرکل و امانویل مکرون – نخست وزیر و رییس جمهور فرانسه – شامگاه دوشنبه (29 ثور – 18 می) در یک نشست خبری ویدویی گفته اند که در یک حرکت همگانی و هماهنگ بین تمام کشورهای موجود در اروپا، بودجه ای 500 میلیارد یورویی را برای نجات ورشکستگی این اتحادیه جمع آوری خواهند کرد.

آنها گفته اند که “اوراق قرضه مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جمع آوری ۵۰۰ میلیارد یورو در جهت رونق اقتصادی اروپا یک گام اساسی برای نجات ماست. اقتصاد اروپا هم اکنون بر اثر گسترش ویروس کرونا دچار یک بحران بی سابقه شده و ما باید به پاخیزیم”.

با این حال؛ کشورهایی چون هالند و دنمارک که دو عضو اصلی اتحادیه اروپا می باشند به دلیل قانون “بازپرداخت این قرضه بزرگ” با اختصاص چنین بودجه بی پیشینه ای مخالف کرده اند.

اما مرکل و مکرون تاکید کرده اند که باید تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بودجه پیشنهادی کمیسیون موافقت کنند؛ تا بتوان آنرا به جریان انداخت. زیرا این بودجه 500 میلیارد یورویی، تنها راه جبران خسارت هایی است که بحران کرونا متوجه کشورهای عضو ساخته است.

هنوز آمار دقیقی از میزان خسارتی که کشورهای صنعتی اروپا – که قطب های اقتصادی جهان به شمار می روند – متحمل شده اند؛ گزارش موثقی در دست نیست.

آریاتودی – بخش اروپا

Print Friendly, PDF & Email