اتحادیه اروپا باید ممنوعیت‌هایی را به طور موقت علیه شرکت‌های چینی به اجرا بگذارد؛ تا مانع از آن شود که سرمایه‌گذاران چینی بتوانند شرکت‌هایی را که در این قاره به دلیل شیوع کرونا دچار بحران مالی شده‌اند، تصاحب کنند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ این درخواستی بود که روز یکشنبه (28 ثور – 17 می) از سوی رهبر بزرگترین اتحاد سیاسی پارلمان اروپا مطرح شد. مانفرد وبر، سیاستمدار برجسته آلمانی و رهبر فراکسیون راست میانۀ حزب مردم اروپا (EPP) در پارلمان، در جریان گفتگو با یک روزنامه آلمانی گفت که او طرفدار ایده اعلام ممنوعیت دوازده ماهه علیه سرمایه‌گذاران چینی است؛ سرمایه‌گذارانی که قصد خرید شرکت‌های اروپایی را دارند.

آقای وبر افزود: “شاهد آن هستیم که شرکت‌های چینی، که تا حدودی نیز از حمایت مالی دولتشان برخوردارند؛ به طور فزاینده‌ای در تلاشند تا شرکت‌های اروپایی را که به دلیل شیوع کرونا دچار بحران مالی شده‌اند و به بهای ارزانی واگذار می‌شوند، بخرند”.

او با تاکید بر این موضوع که “ما باید از خودمان محافظت کنیم”، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا به طور هماهنگ به این موضوع واکنش نشان دهند و با وضع یک ممنوعیت قانونیِ دوازده ماهه برای فروش شرکت‌های اروپایی، این “سرمایه گذاری جدید چینی‌ها” را متوقف و از شرکت‌های اروپایی تا پایان بحران شیوع کرونا حمایت کنند.

آقای وبر همچنین گفت: “چین از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بزرگترین رقیب ما در آینده خواهد بود… من چین را یک رقیب استراتیژیک برای اروپا می‌دانم که یک مدل استبدادی را برای اداره جامعه نمایندگی می‌کند و می‌خواهد قدرتش را گسترش دهد و جایگزین ایالات متحده به عنوان یک قدرت پیشرو شود”.

مقامات آلمان تصاحب شرکت روباتیک باواریایی «Kuka» توسط چینی‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی را یک زنگ خطر می‌دانند که به آنها درباره لزوم حافظت از بخش‌های استراتیژیک اقتصاد خود هشدار می‌دهد.

مبنع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email