مجلس نمایندگان افغانستان درخواست دریافت ۲۲۹ میلیون دالر قرضه از صندوق جهانی پول را رد کرد.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ وزارت مالیه طرح این درخواست را به برای تایید به مجلس نمایند‌گان فرستاده بود؛ اما نمایندگان در نشست عمومی روز چهارشنبه آن را رد کردند.

نمایندگان مجلس می‌گویند این طرح به این دلیل رد شد که حکومت طرح چگونگی مصرف شفاف آن را به آنان ارایه نکرده است.

زلمی نوری، عضو مجلس نمایند‎‌گان می گوید: “سند گرفتن قرضه ۲۲۹میلیون دالری که رد شد؛ دلیلش همین بود که نمایندگان اصرار داشتند که حکومت طرح و پلان مصرف شفاف این قرضه را به پارلمان ارایه نکرده ‌است”.

اما شماری از نمایندگان از این طرح حمایت می‌کنند.

جاوید جیحون، عضو جلس نمایندگان تاکید می کند: “این قرضه باید تایید می‌شد چون تکتانه نداشت و این به خیر افغانستان بود که قرضه را می‌گرفتیم. بیست درصد آن را برای ما می‌بخشیدند و هشتاد درصد آن را دوباره پس از چندین سال می‌پرداختیم”.

وزارت مالیه از رد شدن درخواست این وزرات ابراز تاسف می‌کند و می‌گوید که یکبار دیگر تلاش خواهد کرد تا تاییدی مجلس نمایندگان را در این باره بگیرد.

شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه در این باره می گوید: ” به خاطر این‌که ما بتوانیم به کسر بودجه و مساله ویروس کرونا درست رسیدگی کنیم؛ از عواید داخلی و از کمک‌های بلاعوض استفاده می‌کنیم. اما در عین زمان کار می‌کنیم که چگونه بتوانیم روی این قرضه دوباره کار کنیم و تصویب پارلمان را بگیریم؛ چون یک فرصت خوب برای حکومت افغانستان است”.

در این میان؛ یکی از آگاهان امور اقتصادی نبود منابع سرشار درآمدزا را از علت‌های نامطلوب بودن گرفتن قرضه می گوید.

قیس محمدی، آگاه امور اقتصادی توضیح می دهد: “فکر نمی‌کنم که گرفتن قرضه یک اقدام درست و به جا باشد. در مقابل اگر تکیه بیشتر به کمک‌های جهانی صورت بگیرد از یک طرف و از طرف دیگر در برابر ضایع شدن کمک‌ها مبارزه جدید صورت بگیرد تا همین کمک‌هایی‌که صورت گرفته در جاهای درست به مصرف برسند”.

وزارت مالیه که با کسر بودجه و نبود منابع کافی برای تمویل بسته مالی مبارزه با ویروس کرونا و اثرهای منفی آن بر اقتصاد کشور روبه‌رو است؛ نزدیک به دو هفته پیش درخواست گرفتن قرضه از صندوق جهانی پول را به مجلس نمایندگان فرستاد.

آریاتودی – بخش اقتصاد

 

Print Friendly, PDF & Email