روزنامه انگلیسی زبان “ساوت چاینا مورنینگ پست” اعلام کرده است که احتمالا چین با فروش اوراق بهادار امریکایی، در برابر رشد دالر موضع سختی بگیرد.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ این روزنامه روز جمعه (19 ثور – 8 می) نگاشته است که این اقدام چین که در پی فروش اوراق قرضه دولتی ایالات متحده انجام خواهد شد؛ می تواند ارزش دالر را به شدت با خطر مواجه کرده و این ارز قدرتمند جهانی را با خطر سقوط رو به رو نماید.

این روزنامه هانگ کانگی می نویسد: ” پکینگ اوراق قرضه دولتی ایالات متحده به ارزش 1.1 تریلیون دالر را در اختیار دارد و در نظر دارد؛ سرمایه گذاری چین در اوراق بهادار خزانه داری امریکا را در پاسخ به روابط تجاری متشنج و جنگ لفظی بین دو کشور بر سر همه گیری ویروس کرونا، کاهش دهد”.

این رسانه در ادامه می گوید: ” این به نوبه خود ممکن است مشکلاتی را برای بازار اوراق بهادار دولت امریکا ایجاد کند؛ زیرا واشنگتن به طور قابل توجهی صدور اوراق بهادار جدید را برای تامین مالی تعدادی از برنامه‌ها برای مقابله با بیماری همه گیر کرونا و آسیب‌های اقتصادی مرتبط با آن، افزایش خواهد داد”.

برخی بر این باورند که این اقدام اگر به مرحله عمل برسد؛ قطعا ضربه سختی به اقتصاد امریکا و ارزش دالر وارد خواهد کرد – چرا که هم اکنون اقتصاد ایالات متحده پس از شیوع ویروس کرونا، در آسیب پذیرترین زمان ممکن ظرف هشتاد سال گذشته قرار دارد.

البته گفته می شود که این موضوع هنوز در مرحله تصمیم است و چین تلاش می کند اختلافات خود را از راههای مسالمت آمیزتری حل کند؛ اما گزینه یاد شده نیز قویا روی میز دولت این کشور قرار گرفته است.

ایالات متحده تاکنون در این رابطه موضعی نگرفته است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email