دیمیتری مدویدف نخست وزیر روسیه علت استعفایش از این مقام را “اصلاح در سیستم هدایت کشور” طبق طرح رییس جمهوری این کشور خوانده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ آقای مدویدف ظهر روز چهارشنبه (25 جدی – 15 جنوری) رسما اعلام کرد که از مقام نخست وزیری کنار می رود و دولت خویش را نیز منحل می کند. استعفای او بی درنگ از سوی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پذیرفته شده و سند آن به امضا رسیده است.

نخست وزیر مدویدف علت استعفای خود را “فراهم کردن زمینه برای اجرای پیشنهاد رییس جمهوری به منظور اصلاح در سیستم هدایت کشور” عنوان کرده است.

کاخ کرملین در بیانیه ای گفته است که طبق ماده “117” قانون اساسی روسیه، رییس جمهور سند استعفای آقای مدویدف را پذیرفته است. دولت حاضر تا تعیین نخست وزیر جدید، امور دولت را پیش خواهد برد.

پوتین پیشنهاد یک اصلاحات گسترده در قانون اساسی روسیه را به پارلمان (مجلس دوما) این کشور داده که پس از آن، این تغییرات به رفراندوم (رای گیری عمومی) گذاشته شود.

گفته می شود که آقای پوتین خواستار افزایش طول دوره ریاست جمهوری، بیشتر از دو بار شده است. طبق قانون اساسی روسیه، هر فرد تنها دو دوره ی پی هم می تواند به عنوان رییس جمهور بر کرسی قدرت تکیه بزند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email