برخی از رسانه های ایرانی گفته اند که سفیر بریتانیا در اعتراض به بازداشت چند ساعته اش در تهران، سفارت این کشور را به مقصد لندن ترک کرده است.

به گزارش بخش ایرانِ آریاتودی؛ گفته می شود که “راب مک ایر” سفیر بریتانیا در تهران با اطلاع به وزارت خارجه ایران، شب گذشته (24 جدی – 14 جنوری) با یک پرواز خطوط هوایی قطر، تهران را ترک کرده است.

“راب مک ایر” سفیر انگلیس در شب شنبه (21 جدی – 11 جنوری) پس از اینکه در یک اجتماع به خاطر تجلیل از جان باختگان هواپیمای اوکراینی شرکت کرده بود؛ توسط نیروهای امنیتی ایران، برای چند ساعت بازداشت شد.

اما بر خلاف ادعای آقای مک ایر که گفته بود فقط به منظور گرامیداشت از جان باختگان این حادثه در محل حاضر بوده؛ مقامات ایرانی گفته اند که سفیر بریتانیا را از میان تجمع اعتراضی در نزدیکی دانشگاه امیرکبیر و در حالی که از حضور مردم فلم برداری می کرد؛ بازداشت نموده اند.

وی فردای آن روز، یعنی 22 جدی، به وزارت خارجه ایران احضار شده بود. او در پاسخ گفته بود: ” من در اعتراضات شرکت نداشتم؛ بلکه فقط قصد ادای احترام به قربانیان سقوط هواپیمای بویینگ 737 اوکراینی را داشتم و فقط پنج دقیقه بعد محل برگزاری را ترک نمود”.

اما این مساله تا جایی بالا رفت که دادستانی کل ایران از دولت خواست تا هر چه زودتر سفیر انگلیس را از ایران اخراج کند.

محمدجعفر منتظری گفته بود: ” حضور سفیر یک کشور در کشوری دیگر و در جمع غیرقانونی تعدادی هنجارشکن، به هیچ وجه برای ما قابل قبول نبوده و این اقدام قابل تعقیب است”‌.

​آریاتودی – بخش ایران

 

Print Friendly, PDF & Email