هزاران نفر از مردم تهران عصر شنبه (21 جدی – 11 جنوری) با حضور در برخی نقاط پایتخت علاوه بر گرامی‌ داشتن یاد قربانیان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی به “پنهان‌ کاری” مقامات ایران اعتراض کردند. ماموران امنیتی در مقابل دانشگاه امیرکبیر با تاریک شدن هوا، برای متفرق کردن معترضان گاز اشک آور شلیک کردند.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ ستاد کل نیروهای مسلح ایران بامداد شنبه (21 جدی) اعلام کرد که حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر و خدمه در حوالی تهران “بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیرعمد” روی داده و این هواپیما با اصابت موشک سرنگون شده است. اعلام این موضوع خشم بسیاری از مردم را در پی داشت و از همان ابتدای صبح، برخی خواهان برگزاری تجمع و مراسم یادبود کشته شدگان در سراسر کشور شدند.

 

تجمع در چند شهر دیگر ایران

علاوه بر تهران، در چند شهر دیگر از جمله اصفهان و رشت نیز تجمع اعتراضی در این زمینه برگزار شد.

طبق گزارش خبرگزاری ایرانی ایرنا؛ جمعی از مردم شهرهای لاهیجان و رشت به یاد جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و در اعتراض به نحوه اعلام و عدم اطلاع رسانی به موقع در زمینه علت سقوط این پرواز، تجمع کردند. طبق این خبر، تجمع مردم لاهیجان در آرامش برگزار شد و جمعیت در رشت پس از ساعتی راهپیمایی با حضور نیروی انتظامی پراکنده شدند.

 

رخشان بنی‌اعتماد فراخوان تجمع روز یکشنبه را با فشار امنیتی پس گرفت

رخشان بنی اعتماد، کارگردان سینما که صبح امروز (22 جدی – 12 جنوری) فراخوان تجمع به یاد جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را داده بود؛ این درخواست را پس گرفت.

وی در حساب کاربری خود در توییتر و اینستاگرام نوشت: ” دعوت هنرمندان به عزاداری برای جگرگوشه‌هامان که قرار بود روز یکشنبه ۲۲ دی‌ماه (جدی) در میادین آزادی شهرهای ایران برگزار شود؛ با هشدار جدی نهادهای امنیتی مواجه شد”.

خانم بنی‌اعتماد افزود: ” برای پیشگیری از هر بهانه‌جویی و برای حفظ امنیت و جان مردم داغدار، دعوت اینجانب لغو شده اعلام می‌گردد”.

 

 

شلیک گاز اشک‌آور به سمت معترضان

ویدیوها از تجمع عصر شنبه (21 جدی) در ابتدا نشان می‌داد که نیروهای امنیتی در صحنه حضور دارند؛ اما هیچ گزارشی از درگیری میان دو طرف منتشر نشده بود، با این حال با تاریک شدن هوا نیروهای امنیتی وارد عمل شدند.

طبق ویدیوهای منتشر شده؛ ماموران امنیتی با پرتاب گاز اشک‌آور تجمع‌کنندگان مقابل دانشگاه امیرکبیر را متفرق کردند. با وجود پرتاب گاز اشک آور، معترضان همچنان در محل تجمع و اطراف خیابان حافظ باقی ماندند و شعارهای “بی‌شرف، بی‌شرف” را تکرار کردند.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه نیز در خبری نوشت که معترضان روبروی دانشگاه امیرکبیر، عکس قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس را پاره کردند.

طبق تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حضور نیروهای امنیتی در مرکز شهر تهران مخصوصا زیر پل حافظ افزایش یافته است.

خبرگزاری ایرنا نیز درباره این تجمع اعتراضی نوشت: ” حضور زیاد مردم به ویژه جوانان موجب شده است تا سیل جمعیت به سمت چهارراه ولیعصر حرکت کنند. جمعیت بسیاری از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر حضور دارند و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می شود. تعدادی از اجتماع کنندگان شمع روشن کرده و عکس جان باختگان را در دست دارند”.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email