جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و ولادیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین در دو تماس تلفونی جداگانه با حسن روحانی، رییس جمهوری ایران درباره سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی گفتگو کردند.

نخست وزیر کانادا چند ساعت پس از گفتگوی تلفونی با حسن روحانی، در یک نشست خبری گفت که کانادا و جهان همچنان نسبت به سقوط هواپیمایی اوکراینی سوال‌های بسیاری دارند.

وی در عین حال تاکید کرد؛ اعتراف ایران به اینکه نیروهای مسلح این کشور به ‌طور غیرعمد این هواپیما را ساقط کردند، یک قدم مهم برای پاسخگویی به خانواده قربانیان است.

وی خواستار اقدام‌های بیشتر در این زمینه شد و گفت: ” باید یک تحقیق جامع صورت گیرد؛ چرا که نیاز به شفافیت کامل درباره چگونگی وقوع چنین فاجعه هولناک وجود دارد”.

وی سپس به گفتگوی تلفونی خود با روحانی اشاره کرده و افزود که به رییس جمهوری ایران تاکید کرده است که کانادا در تحقیقات مربوط به این سانحه باید حضور داشته باشد.

وی به صدور سه ویزا برای یک تیم کانادایی اشاره کرد و افزود: ” ما نیروهای دیگری نیز به ایران می‌فرستیم. ایرانی‌ها در حال همکاری کردن هستند و من خواستار دسترسی کنسولی شدم”.

جاستین ترودو تاکید کرد که از سقوط این هواپیما بسیار خشمگین و عصبانی است و برای کمک به خانواده‌های سوگوار اقدام‌های بیشتری انجام خواهند داد.

نخست وزیر کانادا گفت: ” آن چیزی که ایران اعتراف کرده بسیار جدی است. شلیک به یک هواپیمای غیرنظامی وحشتناک است”.

وی تاکید کرد که ایران باید مسوولیت کامل را برعهده بگیرد و کانادا تا زمان روشن شدن حقایق و اجرای عدالت از پای نخواهد نشست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران، حسن روحانی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی گفت که ایران از هرگونه همکاری بین المللی برای روشن شدن دقیق این حادثه استقبال نموده و همه تسهیلات کنسولی را برای این منظور فراهم خواهد کرد.

رییس جمهوری ایران افزود: ” از لحظات اول همه تلاش های خود برای دستیابی به علل این سانحه را به کار گرفتیم و قدم به قدم به هر نتیجه دیگر برسیم؛ در اختیار افکار عمومی جهان قرار خواهیم داد”.

 

قول روحانی به رییس جمهوری اوکراین: خاطیان ساقط کردن هواپیمای مسافربری مجازات می‌شوند

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، روحانی در گفتگو با همتای اوکراینی خود که پس از صحبت با ترودو انجام شد؛ به وی قول داد که مجرمان ساقط کردن هواپیمای مسافربری مجازات ‌شوند.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران نیز به نقل از روحانی گفت که به زودی اقدامات قوه قضاییه ایران برای رسیدگی به این موضوع آغاز خواهد شد.

رییس جمهوری ایران اظهار کرد: ” همانطوری که بدلیل از دست رفتن تعدادی از ایرانیان در این سانحه بسیار متاسف و اندوهگین هستیم؛ به همان شدت به خاطر اینکه از سایر ملیت‌ها نیز در این حادثه جان باخته اند اندوهگین هستیم”.

حسن روحانی تاکید کرد که “ایران به تمامی تعهدات حقوقی‌ خود در این مساله پایبند است” و افزود: ” به وزیر خارجه دستور می دهم با وزیر خارجه شما در تماس باشد و همکاری ها در این زمینه ادامه یابد”.

ولادیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین نیز در این گفتگو بیانیه رییس جمهوری ایران را با اهمیت عنوان کرد و گفت: ” امیدوارم همکاری‌های بین ایران و کارشناسان اعزامی اوکراین تداوم یابد تا بتوانیم این تحقیقات را طبق پروتکل های حقوقی و قانونی به پایان برسانیم و هر چه سریعتر پیکر جان باختگان به خانواده‌های آنان تحویل شود”.

چهارشنبه گذشته یک فروند هواپیمای بویینگ 737 ساعت ۶:۱۲ دقیقه میدان هوایی امام خمینی تهران را به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین، ترک کرد که پنج دقیقه پس از پرواز، دچار آتش‌سوزی شد و سقوط کرد. تمام ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه این پروزا در این سانحه جان خود را از دست دادند.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران بامداد شنبه (21 جدی – 11 جنوری) اعلام کرد که حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی در محمود آباد شهریار، (حوالی تهران) ” بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیرعمد” روی داده و این هواپیما با اصابت موشک سرنگون شده است.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email