وال استریت ژورنال در گزارشی گفته است که پس از ترور ژنرال قاسم سلیمانی، ایران و امریکا مذاکرات پنهانی داشته اند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ این رسانه امروز (21 جدی – 11 جنوری) گفته است که پس از ترور قاسم سلیمانی، ایران و امریکا اطلاعات مهمی را از طریق سفارت سوییس در ایران رد و بدل می کردند.

این رسانه در بخشی از این گزارش خود آورده است: ” مقامات امریکایی می گویند که این گفتگوها بر خلاف اظهارات رسمی، متعادل بوده است. برخی منابع گفته اند که اولین پیام چند ساعت پس از ترور سلیمانی به ایالات متحده ارسال شده است. دولت دونالد ترامپ رییس جمهور امریكا در این پیام از ایران خواسته تا از تشدید درگیری خودداری كند؛ ایرانیان از همین کانالها در سفارت سوییس در این کشور استفاده كردند تا به کاخ سفید جواب دهند. فقط تعداد معدودی افراد، از محتوای این پیام ها اطلاع داشتند”.

وال استریت ژورنال در ادامه گفته است: ” پیش از این مشخص شده بود که ایالات متحده در تلاش برای ترور یکی دیگر از فرماندهان سپاه، عبدالرضا شهلایی بوده؛ اما این عملیات ناموفق بود. ایالات متحده عملیاتی مشابه در یمن را در روز حمله به سلیمانی انجام داد؛ اما تلاش برای ترور یک فرمانده دیگر سپاه را اعلام نکرد”.

این در حالی بود که در ادامه تنش ها میان ایالات متحده امریکا و ایران، ارتش امریکا در بامداد (13 جدی – 3 جنوری) ژنرال قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را به همراه ابومهدی‌ مهندس معاون سازمان حشد شعبی عراق در نزدیکی میدان هوایی بغداد هدف قرار داده و ترور کرد.

ایران نیز در پاسخ به این اقدام امریکا، بامداد (18 جدی – 8 جنوری) در عملیاتی با نام “شهید سلیمانی” برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی امریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email