ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است که هواپیمای اوکراینی بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیرعمد مورد اصابت موشک قرار گرفته است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ این ستاد صبح امروز (21 جدی – 11 جنوری) طی اطلاعیه ای در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی که صبح روز چهارشنبه در نزدیکی میدان هوایی بین المللی تهران سقوط کرد؛ گفته است که این هواپیما در پی یک “خطای انسانی” و به صورت ” غیرعمد” هدف اصابت موشک قرار گرفته است.

در این اطلاعیه آمده است: ” در پی وقوع حادثه دلخراش سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بویینگ 737 خطوی هوایی کشور اوکراین در اولین ساعات صبح چهارشنبه (18 جدی – 8 جنوری) و در بحبوحه تهاجم موشکی به پایگاه امریکای جنایتکار و احتمال تاثیر اقدامات نظامی در این حادثه ستاد کل نیروهای مسلح بلافاصله به منظور بررسی این احتمال، اقدام به تشکیل هیات بازرسی متشکل از کارشناسان فنی و عملیاتی مستقل از سازمان هواپیمایی کشور نمود که نتایج بررسی شبانه روزی و دقیق این هیات به استحضار ملت شریف ایران می رسد.

1 – در پی تهدیدهای رییس جمهور و فرماندهان نظامی امریکای جنایت کار، مبنی بر هدف قراردادن تعداد زیادی از اهداف در خاک جمهوری اسلامی ایران در صورت انجام عملیات متقابل و نظر به افزایش بی سابقه تحرکات هوایی منطقه، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به منظور پاسخگویی به تهدیدات احتمالی در بالاترین سطح آماده باش قرار گرفتند.

2 – در ساعات پس از انجام عملیات موشکی، پروازهای جنگی نیروهای تروریست امریکایی در پیرامون کشور افزایش یافته و برخی اخبار نیز از مشاهده ی اهداف هوایی به سمت مراکز راهبردی در کشور به واحدهای دفاعی واصل و اهداف متعددی در برخی صفحات رادار مشاهده شد که موجب حساسیت بیشتر در مجموعه های پدافند هوایی گردید.

3 – در چنین شراط حساس و بحرای پرواز شماره 752 خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی (ره) حرکت نموده و در هنگام چرخش، کاملا در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می گیرد و در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می گردد.

4 – ستاد کل نیروهای مسلح ضمن عرض تسلیت و اظهار همدردی با خانواده های داغدار هم وطن و جان باختگان اتباع سایر کشور و عذرخواهی به خاطر خطای انسانی پیش آمده، اطمینان کامل می دهد که با پیگیری انجام اصلاحات اساسی در فرایندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیرممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی نماید تا با خطاهای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.

5 – همچنین ابلاغ گردید تا در اسرع وقت، مسوولین مربوطه در سپاه با حضور در رسانه ملی توضیحات مشروحی را به مردم شریف ارایه دهند”.

تمامی 176 سرنشین این هواپیما، به شمول خدمه و خلبانان آن کشته شدند

 

گفتنی است که پیش از این امریکا گفته بود که اسناد موثقی در اختیار دارد که این هواپیما توسط موشک ساقط شده و این شواهد را به کشورهایی نظیر کانادا، انگلستان، اوکراین، هالند و استرلیا سپرده بود. با این حال؛ تا پیش از این، دولت ایران هرگونه حمله موشکی به این هواپیما را رد می کرد.

هنوز واکنش کشورهای مختلف از جمله کانادا و سایر دولت هایی که شهروندان آن در این حمله جان باخته اند منتشر نشده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email