سانحه سقوط هواپیمای بویینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین در تهران که در آن ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز جان خود را از دست دادند؛ با طرح فرضیه اصابت موشک از سوی برخی مقامات امریکایی و منابع خبری وارد مرحله تازه‌ای شده است.

ایران با رد این فرضیه اعلام کرده است که از کشورهای مرتبط با این سانحه برای شرکت در تحقیقات مربوط به بررسی اطلاعات جعبه سیاه دعوت به عمل آورده است.  آخرین خبرهای مرتبط با این سانحه هوایی را در این گزارش به صورت پوشش زنده دنبال کنید.

 

خبرگزاری فارس: علت سقوط هواپیمای اوکراینی شنبه (امروز) اعلام می‌شود

خبرگزاری فارس نوشت: ” علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی فردا پس از جلسه کمیسیون سوانح هوایی اعلام می‌شود”.

طبق این گزارش، قرار است در جلسه امروز (21 جدی – 11 جنوری) که با حضور طرفین داخلی و خارجی مرتبط با این حادثه برگزار می شود، پس از بررسی گزارش مقدماتی دلیل سقوط هواپیما منتشر خواهد شد.

یک منبع مطلع به این خبرگزاری گفته است که گمانه‌زنی‌های فعلی تا قبل از پایان جلسه فردا و اعلام رسمی معتبر و قابل اعتنا نیست.

 

رییس سرویس امنیتی اوکراین: دو نظریه اصلی سقوط هواپیما حمله تروریستی یا اصابت موشک است

ایوان باکانوف، رییس سازمان امنیت اوکراین دو نظریه اصلی در سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی را اصابت موشک یا حمله تروریستی عنوان کرد. وی این سخنان را در جلسه سرویس امنیتی این کشور که دیروز به ریاست وی برگزار شد، بیان کرد.

وی افزود: ” در واقع نسخه اصابت موشک از سوی سیستم دفاع هوایی تور، امروز بیشتر توجه‌ها را به خود جلب کرده است و ما در حال پردازش اطلاعات هستیم”.

درباره نظریه تروریستی بودن حادثه، سرویس امنیتی اوکراین در حال تجزیه و تحلیل اطلاعات است. آقای باکانوف در اینباره گفت: ” موضوع اینقدر مهم است که نمی‌توان عجولانه نتیجه‌گیری کرد”

وی این اطمینان را داد که حتما جامعه را از تمام اطلاعات عینی و تایید شده آگاه کند.

 

وزیر خارجه اوکراین: هنوز مدارک کافی برای تروریستی دانستن سقوط هواپیما وجود ندارد

وادیم پریستایکو، وزیر امور خارجه اوکراین گفت که مقام‌های ایران به بازرسان این کشور اجازه دسترسی به دستگاه ضبط اطلاعات پرواز (جعبه سیاه) را داده است.

وی همچنین گفت که به این کشور اجازه دسترسی به داده‌های ضبط شده کنترل کننده‌های ترافیک هوایی در میدان هوایی تهران نیز داده شده است. گرچه به بازرسان اوکراینی اجازه دسترسی به سایت محل حادثه داده شده؛ اما وزیر امور خارجه اوکراین گفت: “قطعات خاصی وجود دارد که تا این زمان پیدا یا جمع آوری نشده است”.

وی تاکید کرد که بازرسان اوکراینی در حال بررسی ترکیبات شیمیایی روی بقایای هواپیمای سقوط کرده هستند؛ اما هنوز مدارک کافی برای اثبات این موضوع وجود ندارد که سقوط این هواپیما آیا “یک عمل تروریستی بوده یا هرگونه اتفاق غیر طبیعی در هواپیما” رخ داده باشد.

 

پمپئو: آمریکا معتقد است که هواپیما “به احتمال زیاد” با موشک ایران سرنگون شده است

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا اعلام کرد که از دید واشنگتن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین به احتمال زیاد با یک موشک ایرانی سرنگون شده است.

وزیر امور خارجه امریکا که در کنفرانس خبری مشترک با استیو منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده سخن می‌گفت در ادامه بر انجام تحقیقات مستقل و دقیق برای روشن شدن علت این حادثه تاکید کرد و گفت که کشورش آمادگی دارد هرگونه کمک و همفکری لازم را برای پیشبرد این تحقیقات اختصاص دهد.

آقای پمپئو همچنین به گفتگوی تلفونی روز جمعه خود با ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین اشاره و تاکید کرد که پس از روشن شدن دلایل اصلی این حادثه در خصوص اقدامات مقتضی توسط دولت امریکا تصمیم گیری خواهد شد.

 

ناتو فرضیه اصابت موشک را باورپذیر خواند

ینس استولتنبرگ،‌ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو اعلام کرد “هیچ دلیلی برای باور نکردن” اطلاعات منتشر شده از سوی چندین کشور غربی مبنی بر هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی توسط موشک ایرانی وجود ندارد.

به گفته دبیرکل ناتو؛ شواهد موجود نشان می‌دهد که هواپیما بر اثر شلیک تصادفی سامانه موشکی ایران ساقط شده است.

آقای استولتنبرگ که در بروکسل سخن می‌گفت در ادامه یادآور شد: ” من وارد جزيیات اطلاعاتی که در اختیار داریم نمی‌شوم اما آنچه می‌توانم بگویم این است که هیچ دلیلی برای باور نکردن اطلاعات ارایه شده در این خصوص توسط متحدان ناتو وجود ندارد”.

 

وزیر امور خارجه هالند: هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی با موشک ضدهوایی ایران محتمل است

وزیر امور خارجه هلند در واکنش به سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین ساقط شدن این هواپیما توسط موشک های “زمین به هوا”ی ایران را محتمل دانست.

استف بلوک روز جمعه پیش از برگزاری نشست فوق العاده وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: ” بر اساس اطلاعاتی که ما دریافت کردیم محتمل است که سامانه موشکی ایران عامل سقوط هواپیما باشد”.

وزیر خارجه هلند در ادامه یادآور شد که برای مشخص شدن جزییات دقیق حادثه بابد تحقیقات مستقلی در این خصوص صورت گیرد.

وزیر امور خارجه هالند که کشورش پیشتر درگیر ماجرای سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالیزیا در اوکراین بود بر آمادگی جهت انتقال تجربه محققان هالندی به کانادا،‌ کشوری که شماری از شهروندانش در این حادثه جان باختند، تاکید کرده است.

 

معاون وزارت خارجه روسیه: هنوز دلیل قانع کننده‌ای برای مقصر دانستن ایران وجود ندارد

سرگی ریابکوف،‌ معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنشی محتاطانه به سقوط هواپیمای بویینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین اعلام کرد که هنوز دلیل قاطعی برای مقصر دانستن ایران وجود ندارد.

این واکنش در حالی از سوی دستگاه دیپلوماسی روسیه مطرح می‌شود که پیشتر نیز چند مسوول این کشور ارایه مدارک و شواهد بیشتر را بررسی دقیق‌تر علت و چگونگی بروز این سانحه ضروری عنوان کرده بودند.

بر اساس برخی اطلاعات رسما تایید نشده هواپیمای اوکراینی همزمان با حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نیروهای امریکایی در عراق بر اثر یک اشتباه محاسباتی توسط موشک های زمین به هوای روسی از نوع TOR هدف قرار گرفته است.

برخی رسانه‌های روسی روز پنجشنبه با بررسی این احتمال به نقل از کارشناسان این کشور اعلام کردند که در صورت صحت این ادعا هیچ مسوولیتی متوجه کشورشان نخواهد بود.

 

اوکراین: “اطلاعاتی مهم” در‌باره سقوط هواپیما از امریکا دریافت کردیم

اوکراین اعلام کرد که ایالات متحده امریکا روز جمعه “اطلاعات مهمی” را در خصوص سانحه هوایی بویینگ ۷۳۷ خطوط هوایی این کشور در ایران در اختیار ولادیمیر زلانسکی قرار داده است.

وادیم پریشتایکو،‌ وزیر امور خارجه اوکراین با انتشار توییتی ضمن اعلام این مطلب تصریح کرد: “به همراه رییس جمهوری، ولادیمیر زلانسکی با نمایندگانی از امریکا ملاقات و اطلاعات مهمی را دریافت کردیم که توسط کارشناسان بررسی خواهد شد”.

 

هیات ۱۰ نفره کانادایی در راه تهران

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که طبق هماهنگی انجام شده بین وزارت خارجه دو کشور ایران و کانادا یک هیات ده نفره کانادایی برای رسیدگی به امور قربانیان کانادایی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی عازم ایران هستند.

گفتنی است که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز پیش از این به همکاری مقامات ایران برای فراهم کردن تسهیلات کنسولی و امکان ورود نمایندگان این کشور به ایران اشاره کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه تاکید کرده است که ” نتایج بررسی‌های فنی بر اساس مقررات ایکایو با مشارکت نمایندگان اوکراین، بویینگ و با حضور متخصصان ناظر از سایر کشورهای خسارت دیده پس از تکمیل بطور شفاف به اطلاع عموم خواهد رسید”.

شرکت هواپیمایی اتریش پرواز به تهران را لغو کرد

آسترین ایرلاینز، بزرگترین شرکت هواپیمایی کشور اتریش روز جمعه اعلام کرد که به دلایل امنیتی پرواز دو روز آینده خود را به تهران لغو کرده است. این خبر دو روز پس از سانحه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در تهران اعلام می‌شود.

این شرکت هواپیمایی که زیر مجموعه شرکت هواپیمایی “لوفت‌هانزا” آلمان محسوب می‌شود در بیانیه‌ای دلیل لغو پروازهای خود به تهران را “دریافت گزارش های تازه و تغییر شرایط امنیتی در حریم هوایی اطراف میدان هوایی تهران” عنوان کرده است.

در این بیانیه تاکید شده است که به محض دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص امکان و زمان برقراری مجدد پروازها به سوی تهران تصمیم گیری خواهد شد.

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که پرواز پنجشنبه شب این شرکت به سوی تهران پس از توقفی کوتاه در صوفیه با بازگشت به میدان هوایی وین ناتمام ماند. هواپیمای دیگری که از طرف شرکت لوفت‌هانزا پنجشنبه شب از فرانکفورت راهی تهران بود نیز به دلایل امنیتی پرواز خود را نیمه تمام گذاشت و به آلمان بازگشت.

گفتنی است که شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا نیز پیشتر اعلام کرده بود که پروزاهای این شرکت به مقصد ایران تا اطلاع ثانوی حداقل به مدت ۱۰ روز لغو خواهد شد.

 

سازمان هواپیمایی کشوری ایران فرضیه اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی را رد کرد

رییس سازمان هواپیمایی کشوری ایران فرضیه سقوط هواپیمای اوکرایینی بر اثر اصابت موشک را قویا رد کرده است.

علی عابدزاده، رییس سازمان هواپیمایی کشوری ایران که صبح روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت؛ شایعه‌های مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر برخورد موشک را به کلی مردود دانست.

در این نشست خبری همچنین عنوان شد که ایران توانایی دانلود اطلاعات جعبه سیاه را دارد و در صورتی که جعبه سیاه صدمه دیده باشد؛ ممکن است برای دریافت اطلاعات از کشورهای دیگر کمک گرفته شود.

در عین حال؛ وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که تحقیقات در خصوص علت سقوط این هواپیما بر اساس استانداردهای بین المللی و ضوابط ایکایو آغاز شده و از کشور اوکراین به عنوان صاحب هواپیما و کمپانی بویینگ به عنوان سازنده هواپیما برای مشارکت در تحقیقات دعوت به عمل آمده است.

شرکت هواپیمای بویینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، که روز گذشته با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، در ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه میدان هوایی امام خمینی – تهران – را به مقصد کی‌یف ترک کرده بود؛ پس از شش دقیقه پرواز در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد و تمام سرنشینان جان شان را از دست دادند.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email