کمتر از ۲۴ ساعت پس از حمله موشکی ایران به محل استقرار نیروهای امریکایی در پایگاه عین اسد عراق، رییس جمهوری امریکا شب گذشته به وقت کابل در یک نشست خبری در واشنگتن سخنرانی کرد.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ با توجه به انتظاری که می رفت؛ دونالد ترامپ در سخنرانی خود که روز چهارشنبه (18 جدی – 8 جنوری) از شبکه‌های تلویزیونی به طور مستقیم پخش شد؛ به حمله انتقام‌جویانه ایران واکنش نشان داد. ایران این حمله را به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران به دست نیروهای امریکایی در عراق انجام داد.

رییس جمهوری امریکا نخستین جمله سخنرانی خود را به برنامه هسته‌ای ایران اختصاص داده و گفت: ” تا وقتی که من رییس جمهوری امریکا هستم ایران هرگز اجازه نخواهد داشت سلاح هسته‌ای داشته باشد”.

دونالد ترامپ در ادامه تاکید کرد که در جریان حمله ایران به محل استقرار نیروهای امریکایی در عراق “هیچ نیروی امریکایی یا عراقی کشته یا زخمی نشده” و تنها “خسارات مختصری” به بار آمده است. به گفته او؛ دلیل این موضوع “اقدامات پیشگیرانه” ای بوده که پیش از آن به عمل آمده است. وی با این حال گفت که به نظر می‌رسد ایران در حال کاهش اقداماتش است.

ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که ایران باید از “جاه‌طلبی هسته‌ای” خود و “حمایت از تروریسم” دست بردارد؛ از سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه، بریتانیا و نیز روسیه و چین خواست تا مانند ایالات متحده از برجام خارج شوند. او تهدید کرد که “تحریم‌های اقتصادی سخت‌تری” علیه ایران وضع خواهد شد. به گفته او؛ این تحریم‌ها “تا زمانی که ایران رفتار خود را تغییر نداده”، ادامه خواهد یافت.

ایران پیش از حمله به پایگاه امریکایی‌ها در عراق در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، همچنین از آغاز گام پنجم در کاهش تعهدات برجامی خود نیز خبر داده بود.

آقای ترامپ یکبار دیگر گفت: ” ایران یک حکومت حامی تروریسم در جهان بوده و ما هرگز اجازه این کار را نخواهیم داد. هفته گذشته به دستور من بزرگ‌ترین تروریست جهان قاسم سلیمانی را از بین بردند. او نیروهای تروریستی از جمله حزب‌الله {لبنان} را آموزش می‌داد و اخیرا حملاتی علیه نیروهای امریکا انجام داده بود که طی آن چندین امریکایی زخمی و یک نفر کشته شدند. دست سلیمانی به خون امریکایی‌ها و ایرانی‌ها آلوده بود و او باید پیش از این از میان می‌رفت”.

رییس جمهوری ایالات متحده با ذکر این که کشورش به نفت خاورمیانه “نیازی ندارد” از ناتو خواست در این منطقه حضور بیشتری داشته باشد. او همیچنین در مورد توان نظامی کشورش گفت که امریکا “نیرومندترین” ارتش جهان را دارد اما با این حال اضافه کرد که داشتن چنین نیرویی به این معنی نیست که به استفاده از آن ضرورت داشته باشد.

دونالد ترامپ در پایان با اشاره به این که داعش “دشمن طبیعی” ایران و امریکا بوده افزود که ایران در این زمینه می‌تواند روی “اولویت‌های مشترک” با امریکا “همکاری” کند و خطاب به رهبران ایران گفت که امریکا برای کسانی که بخواهند آماده “صلح” است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email