آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه پس از کشته شدن ژنرال قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه در عراق، ژنرال اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه انتخاب کرد.

اسماعیل قاآنی پیش از این جانشین قاسم سلیمانی در نیروی قدس سپاه – نیروی برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی – بود.

آقای خامنه‌ای در حکم انتصاب اسماعیل قاآنی وی را از “برجسته‌ترین فرماندهان سپاه در دفاع مقدس” توصیف کرده و درباره ماموریت او در نیروی قدس سپاه گفته است که ” برنامه‌ی این نیرو عینا همان برنامه”‌ دوران فرماندهی ژنرال سلیمانی است.

اسماعیل قاآنی پس از احمد وحیدی (۱۳۷۶- ۱۳۶۷) و قاسم سلیمانی (۱۳۹۸- ۱۳۷۶) به عنوان سومین فرمانده نیروی قدس سپاه انتخاب شده است.

او از فرماندهان جنگ ایران با عراق بود

 

قاآنی پس از انقلاب ۱۳۵۷ و هنگامی که حدود ۲۰ سال سن داشت؛ در اواخر سال ۵۸ به عضویت سپاه پاسداران درآمد. در جریان تنش‌های میان احزاب کُرد در کُردستان با دولت مرکزی، قاآنی همراه با نیروهای سپاه برای مقابله با نیروهای کُرد به این منطقه رفت و در سال ۵۹ با نیروهای سپاه پاسداران در این منطقه همکاری داشت.

وی در جریان جنگ هشت ساله بین ایران و عراق و تا سال ۶۶ فرماندهی لشگر ۲۱ تیپ امام رضا (ع) را برعهده داشت و پس از آن فرماندهی لشگر فرماندهی لشگر ۵ نصر را عهده‌دار شد.

پس از پایان جنگ به معاونت اطلاعات ستاد مشترک سپاه رسید و پس از آنکه قاسم سلیمانی به ریاست نیروی قدس سپاه منصوب شد؛ او نیز به عنوان جانشینش انتخاب گردید.

قاآنی در جریان جنگ داخلی سوریه و همچنین عملیات نیروهای عراقی بر علیه داعش در عراق در این دو کشور حضور داشته است. او در مصاحبه‌ای درباره جنگ سوریه با توصیف سوریه به عنوان “جغرافیای مقاومت” و “جنگ فرامنطقه‌ای” از حضور “موثر” نیروی قدس در سوریه خبر داده بود.

وی سال گذشته در جریان مراسم گرامیداشت شهدای والفجر ۸ و ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ۵۷ درباره مواجهه با نیروهای داعش گفته بود: ” با فرهنگ شهدا بود که توانستیم داعش را زمین‌گیر کنیم و شکست بدهیم. داعشی که حتا بزرگترین ارتش‌های جهان توان شکستش را نداشتند و اگر مدافعان حرم نبودند؛ داعشی که ساخته و پرداخته استکبار بود گسترش بسیار زیادی می‌یافت”.

قاآنی در کنار ژنرال قاسم سلیمانی

 

قاآنی پیش از این در جریان عدم دعوت جواد ظریف، وزیر خارجه برای شرکت در جلسه سران کشور با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در تهران گفته بود: ” آقای بشار اسد را نیروی قدس سپاه به تهران آورد و آنهایی که باید بدانند، می‌دانستند و آنهایی که نباید، نمی‌دانستند؛ بالاخره یک کار حساسی بود. آقای رییس جمهوری {از این سفر} مطلع بود و ظاهرا غفلتی انجام می‌شود و به آقای ظریف گفته نمی‌شود که اینها همه به خودشان {دولت} بر می‌گردد”.

انتخاب سریع جانشین قاسم سلیمانی از سوی آیت الله خامنه‌‌ای نشان از آن دارد که رهبر جمهوری اسلامی خواهان تداوم روش‌های قاسم سلیمانی در ماموریت‌های سپاه قدس به ویژ‌ه در عراق و سوریه است.

ژنرال قاسم سلیمانی بامداد روز جمعه (13 جدی – 3 جنوری) در حالی که قصد خروج از میدان هوایی بغداد – پایتخت عراق – را داشت؛ مورد اصابت موشک هواپیماهای بی سرنشین امریکا قرار گرفته و به همراه ابومهدی مهندس معاون ارشد حشد شعبی و هشت فرمانده ارشد سپاه و نیروی مردمی عراق جان باخت.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش دیدگاه و تحلیل

Print Friendly, PDF & Email