دبیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، روز دوشنبه (16 جدی – 6 جنوری) در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در زمینه تهدید نظامی اماکن فرهنگی ایران، از این کشور خواست در صورت درگرفتن منازعه به دو کنوانسیون مصوب مربوط به حفاظت از اموال فرهنگی احترام بگذارد.

به گزارش آریاتودی به نقل از رسانه های غربی؛ بر طبق بیانیه‌ای که یونسکو منتشر کرده است؛ خانم “آدری آذولی” در دیدار با “احمد جلالی” سفیر ایران در این سازمان یادآور شده است که امریکا و ایران دو کنوانسیون مربوط به حفاظت از اموال فرهنگی و میراث جهانی را در سال‌های ۱۹۵۴ و ۱۹۷۲ به تصویب رسانده‌اند و به آن ملزم هستند.

رییس‌جمهور امریکا پیشتر با انتشار چند توییت مقامات تهران را تهدید کرده بود که اگر بخواهند به انتقام کشتن قاسم سلیمانی به نیروها یا منافع امریکا حمله کنند؛ ایالات متحده ۵۲ هدف در ایران از جمله اماکن فرهنگی را مورد حمله قرار خواهد داد.

در همین حال؛ سازمان جهانی دیده‌بان حقوق بشر نیز از دونالد ترامپ خواسته است تهدید خود را پس بگیرد.

“آندرا پراسو”، جانشین رییس این‌ سازمان، گفته است: ” رییس‌ جمهور ترامپ باید به صورت علنی تهدیداتش را علیه اموال فرهنگی ایران پس بگیرد و واضح بگوید که نه اجازه و نه فرمان جنایات جنگی را نخواهد داد”.

این مقام سازمان دیده‌بان جهانی حقوق بشر همچنین گفت که پنتاگون نیز باید به صورت آشکارا تعهد خود را نسبت به پیروی از قوانین جنگی اعلام کند و بگوید که تنها از فرامین نظامی قانونی تبعیت خواهد کرد.

اظهارات مقامات سازمان‌های بین‌المللی فرهنگی و حقوق بشری در حالی بیان می‌شود که رسانه‌های امریکا گزارش کرده‌اند آقای ترامپ بار دیگر بر اظهارات گذشته خود مبنی بر حمله به اماکن فرهنگی ایران تاکید کرده است.

بنابر این گزارش‌ها؛ رییس‌جمهور امریکا خطاب به خبرنگاران گفته است: ” آن‌ها مجاز به کشتن مردم ما هستند، آن‌ها مجاز‌ند که مردم ما را شکنجه کرده و به شدت زخمی یا مصدوم کنند. آنها مجاز به استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای و منفجر کردن مردم ما هستند؛ اما ما اجازه نداریم دست به اماکن فرهنگی‌شان بزنیم؟ اینطوری نمی‌شود”.

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا روز یکشنبه و پس از نخستین توییت دونالد ترامپ گفته بود که امریکا در حمله احتمالی به ایران تنها اهدافی را که در درگیری‌های نظامی از نظر قانونی مجاز هستند مورد حمله قرار خواهد داد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email