وزارت داخله افغانستان دیروز اعلام کرده است که طی حملات گروه طالبان درسال 2019 بیش از هفت هزار غیرنظامی کشته و زخمی شده اند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ این نهاد روز جمعه (13 جدی – 3 جنوری) در گزارشی گفته است که طی سال گذشته میلادی، طالبان در حملات انتحاری و انفجاری خود در مناطق مختلف افغانستان، باعث کشته شدن 2219 تن و جراحت و نقص عضو 5172 نفر دیگر شده اند که همگی غیرنظامی بودند.

این گزارش پس از آن منتشر می شود که نیروهای دولتی افغانستان خود به عدم رعایت موازین حقوق بشری و هدف قرار دادن غیرنظامیان در حملات هوایی و زمینی متهم شده اند. اما پولیس افغانستان در این گزارش تاکید کرده است که طالبان به عمد غیرنظامیان را مورد حمله قرار داده و تنها ظرف یک سال هزاران قربانی بر جا گذاشته اند.

این نهاد گفته است: ” وزارت امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان هدف قرار دادن اهداف و افراد ملکی را توسط هراس افگنان طالب، جنایت جنگی دانسته و متعهد به تامین امنیت غیرنظامیان می‌باشد”.

در خبرنامه وزارت داخله تصریح شده است: ” هراس افگنان طالب به منظور رسیدن به اهداف شوم شان حملات متعدد تروریستی را بالای اهداف ملکی انجام دادند که در نتیجه این حملات، 2219 تن از هموطنان ملکی ما به شهادت رسیده و 5172 تن مجروح گردیده اند”.

این حملات عمدتا در شهرهای بزرگ نظیر کابل رخ داده است. میزان عملیات های انتحاری و انفجاری در پایتخت افغانستان، بیشتر از سایر نقاط، تلفات غیرنظامیان را رقم زده است. گروه طالبان متهم هستند که با هدف قرار دادن عمدی دانشجویان، کارمندان غیرنظامی دولت، اساتید دانشگاه، بزرگان قومی و … باعث بالارفتن گراف مرگ غیرنظامیان در افغانستان شده اند.

این گروه تاکنون به گزارش اخیر وزارت داخله واکنشی نشان نداده است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email