فعال 16 ساله محیط زیست گفته است که صحبت با دونالد ترامپ – رییس جمهوری امریکا – پیرامون گرمایش زمین چیزی بیش از “وقت تلف کردن” نیست.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ “گرتا تونبرگ” نوجوان 16 ساله مدافع محیط زیست دیروز (9 جدی – 30 دسمبر) در حاشیه اجلاس سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوایی زمین تاکید کرده که گفتگو با ترامپ بر سر این مساله فقط “وقت تلف کردن” است.

درگیری لفظی غیرمستقیم گرتا و ترامپ از زمانی آغاز شد که این دختر نوجوان سویدنی به عنوان شخصیت سال مجله “تایم” انتخاب شد. رییس جمهوری امریکا در لحنی کنایه وار گفته بود که “بهتر است استراحت کنی و با دوستت به تماشای یک فلم به سینما بروی”.

گرتا نیز در جواب گفته بود که او یک زندگی کاملا عادی دارد؛ اما “آرمان”هایش بلند است و او این نوع حملات لفظی را “خنده آور” می داند.

 

او در پرسش به رادیوی جهانی “بی بی سی” که اگر ترامپ را ببیند به او چه خواهد گفت اظهار کرد: ” صادقانه باید بگویم که فکر نمی کنم چیزی به او می گفتم؛ زیرا او به وضوح به حرف دانشمندان و کارشناسان توجه نمی کند، چرا حالا به حرف من توجه کند؟ احتمالا هیچ چیزی نمی گفتم، وقتم را تلف نمی کردم”.

نه تنها ترامپ که “ژاییر بولسونارو” رییس جمهور برازیل نیز در جریان همین ماه گرتا را یک “کودک نازدانه و بداخلاق” توصیف کرده بود. رییس جمهوری که کشورش هم اکنون با بحران بزرگ آتش سوزی در جنگل های آمازون رو به روست و زیر انتقاد شدید فعالین محیط زیستی قرار دارد.

گرتا در این باره گفته بود: ” حدس می زنم که این حملات یک معنایی دارند و آن هم این است که آنها [رهبران] می ترسند که جوانان باعث تغییری شوند که آنها نمی خواهند. اما این تنها اثبات این نکته است که ما در عمل داریم کاری مفید انجام می دهیم و آنها ما را نوعی تهدید محسوب می کنند”.

گرتا تونبرگ هنگامی که در سن ۱۵ سالگی با تحصن در مقابل پارلمان سویدن به تغییرات آب و هوایی اعتراض کرد؛ مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. اعتراض های گرتا در مدت کوتاهی، الهام بخش بسیاری از نوجوانان و جوانان در کشورهای مختلف شد تا در تظاهرات هفتگی (جمعه هر هفته) به گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی اعتراض کنند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email