فرهنگیان و هنرمندان ولایت هرات، در نشستی در این ولایت، در برابر ثبت ابزار موسیقی “دوتار” به نام ایران در سازمان جهانی یونسکو، اعتراض کردند.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ این فرهنگیان، می‌گویند که دوتار ریشه تاریخی در جغرافیایی افغانستان و یا “خراسان” سابق دارد و ایران نمی‌تواند این اثر هنری و فرهنگی را جزو میراث‌های فرهنگی خود در یونسکو ثبت کند.

ایران، به تاز‌‎گی این میراث فرهنگی افغانستان به ویژه هرات را به نام خود در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسانیده‌ است.

“شاهین مردان”، مسوول انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان در هرات در این باره می گوید: ” این به‌ عنوان میراث مشترک فرهنگی میان افغانستان و ایران می‌تواند باشد؛ دلایل اثباتی هم هست. می خواهیم این مساله توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ رسیدگی شود”.

روح الامین امینی، شاعر و نویسنده هراتی نیز بیان می کند: ” موضوع تنها مساله دوتار نیست؛ مساله ثبت مثنوی به نام ترکیه و ایران در گذشته بود. چوگان بازی، که یکی از بازی‌های معروف درگذشته فرهنگی تمام این جغرافیا حضور داشته، چند سال پیش از سوی کشور ایران در یونسکو ثبت شد”.

 

هنرمندان در هرات، می‌گویند که سندهای تاریخی نشان می‌دهد که این ابزار موسیقی در افغانستان به ویژه در هرات ساخته شده ؛ اما بی پروایی حکومت در برابر فرهنگ و هنر سبب شده‌ تا میراث‌های فرهنگی، یکی پی دیگری به نام کشورهای دیگر به شهرت برسد.

مهدی افشار، دیگر هنرمند در این باره اظهار می کند: ” میراث‌های فرهنگی ما، مورد تهاجم قرار می‌گیرند و دزدی می‌شوند و در یونسکو به نام کشورهای دیگر ثبت می شوند. با این حال؛ دولت افغانستان هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد. حراست از فرهنگ افغانستان به عهده دولت است و متاسفانه آنها توجهی به این مقوله مهم ندارند”.

دوتار، یکی از خوش صداترین سازهای هنری است که نوای دلنوازش، در بسیاری از محافل هنری افغانستان شنیده می شود.  ثبت اثرهای هنری افغانستان به نام کشورهای دیگر، سابقه طولانی دارد؛ در گذشته نیز مثنوی معنوی، مولانای بلخ زیرنام میراث فرهنگی کشور ترکیه و ایران در سازمان جهانی به ثبت رسیده‌ بود.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email