ثریا پرلیکا، فعال حقوق زن افغان بر اثر بیماری سرطان، شب گذشته (29 قوس – 20 دسمبر) در سن 75 سالگی در سوییس درگذشت.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری جمهور؛ این فعال حقوق زنان در سال 1323 در روستای کمری ولسوالی بگرامی ولایت کابل چشم به جهان گشود. او در رشته اقتصاد دانشگاه کابل درس خواند و مدرک ماستری خود را از کشور اوکرایین گرفت.

خانم پرلیکا سال‌ها به عنوان فعال حقوق زنان در افغانستان فعالیت کرد. او در سال 1357 زمانی که رییس سازمان دموکراتیک زنان بود؛ برای 18 ماه در زندان پلچرخی زندانی شد و بر اساس گزارش‌ها مورد شکنجه قرار گرفت. او بعد از اینکه آزاد شد؛ دوباره به عنوان رییس سازمان دموکراتیک زنان گماشته شد.

خانم پریکا در سال 1362 به عنوان رییس سازمان هلال احمر افغانستان منصوب شد و تا زمان سقوط حکومت چپ‌گرای افغانستان در سال 1371 در این سمت باقی ماند.

در سال 2003 میلادی خانم پرلیکا اتحادیه سراسری زنان افغانستان را تاسیس کرد.  او همچنین عضو “لویه جرگه تدوین قانون اساسی افغانستان” بود. در زمان تدوین قانون اساسی جدید افغانستان تلاش کرد که حقوق مساوی برای مردان و زنان در این قانون در نظر گرفته شود.

بعد از سقوط طالبان او در انتخابات سال 2005 نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان شد.

مرگ او واکنش گسترده‌ ای را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان همراه داشت.

ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی نیز در پیامی درگذشت خانم پرلیکا را تسلیت گفته است.

در این پیام آمده: ” بانو پرلیکا یک نام آشنا برای زنان کشور و مدافع حقوق آنان بود. کسی‌ که تا آخرین لحظات عمر خویش در زمینۀ احقاق حقوق و تثبیت جایگاه زنان کار دوام‌دار و پیگیر نمود و صدای زنان، خواست زنان و درد و رنج آنها را فراتر از افغانستان فریاد زد”.

ریاست اجرایی گفته است: ” از زمانی ‌که بانو پرلیکا مبارزه را برای احقاق حقوق زن در افغانستان آغاز کرد تا به امروز تغییرات بنیادین به میان آمده است.  شرایط امروز بستر خوب و مناسب را نسبت به گذشته برای زنان فراهم ساخته است؛ اما هنوز هم زنان افغانستان تا دست‌یافتن به حقوق‌شان مسیر پر خم‌ و پیچ را در پیش دارند”.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email