گروهی از نوجوانان با اجرای موسیقی به شیوه خراسانی در تلاش بخشیدن حیات دوباره این سبک موسیقی خراسانی در سراسر کشور هستند.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ این گروه که بیشتر آنان دانش‌آموزان دختر هستند؛ شعرهای عارفانه و تصوفی را از مولانا جلال‌الدین بلخی و حکیم ناصرخسرو با سازهای دف و رباب می‌ نوازند.

این نوجوانان نام گروه شان را “بزم وحدت” گذاشته ‌اند. آنان می‌ گویند که اکنون این سبک موسیقی تنها در پامیر بدخشان، تاجیکستان و شمال پاکستان بیشتر در بزم‌های عارفانه و تصوفی اجرا می‌شود.

ارمغان رووفی که آوازخوان و رباب‌نواز است؛ می گوید: ” ما این گروه را پنج سال پیش ایجاد کردیم. من به موسیقی علاقه داشتم و خواستم عضو این گروه باشم و نواختن رباب را نیز در دو سال آموختم”.

عنبرین صمدی، عضو دیگر این گروه نیز بیان داشت: ” در این سبک، ما شعرهای تصوفی را می‌ خوانیم. شعرهای از شاعرانی چون مولانا جلال‌الدین بلخی و حکیم ناصر خسرو بلخی را بر می‌گزینیم”.

آمنه افغان، عضو دیگر گروه بزم وحدت می‌گوید که به مناسبت‌های رسمی و ویژه، این سبک موسیقی را اجرا می‌کنند: ” در این گروه من دف می‌نوازم. دف و رباب دو ابزار موسیقی هستند که در این گروه با این سبک نواخته می‌شوند”.

حبیب‌الرحمان رووفی، بنیانگذار گروه بزم وحدت نیز بیان می کند: ” سبک موسیقی خراسانی نزدیک به هزار سال قدمت دارد و در افغانستان در پامیر بدخشان هنوز زنده است و شنیده می‌شود”.

اکنون این موسیقی خراسانی تنها در حوزۀ پامیر بدخشان، تاجیکستان و شمال پاکستان شنونده‌گان خودش را دارد – سبکی که در افغانستان گذشته بسیار دیرینه داشته؛ اما اکنون در بسیاری بخش‌های کشور فراموش شده‌ است.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email