اعلام نشدن فهرست نام‌های شرکت کنندگان نشست میان افغانان در پکینگ دربارۀ صلح با طالبان، گمانه‌زنی‌های را در بارۀ احتمال برگزار نشدن این نشست، افزایش داده است؛ اما وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید که کابل  منتظر عملی شدن این طرح چین است

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ “گران هیواد” سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید می ورزد که درباره احتمال برگزار نشدن این نشست، کابل هیچ اطلاع رسمی یی از پکینگ دریافت نکرده است.

آقای هیواد در این باره گفت: ” تا به حال از جانب دولت چین، کدام مکالمه رسمی مبنی بر این که این مجلس برگزار نشود، نداریم. این طرح و پیشنهاد دولت چین بود که میزبان این روند مذاکره و یا دیالوگ بین‌الافغانی باشد. ما منتظر این هستیم که آنان این پیشنهادشان را عملی بکنند”.

در همین حال؛ ریاست اجرایی بدین باور است که در اوضاع کنونی کشور، بحث انتخابات ریاست‌جمهوری، بیشتر از صلح مطرح است.

مجیب رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی کشور می‌گوید: ” عملا تا هنوز مذاکرات بین‌الافغانی و مذاکرات جدی‌ که منجر به مذاکرات بین‌الافغانی شود، آغاز نشده؛ شما در جریان هستید که بیشتر توجه حکومت و مردم افغانستان به انتخابات معطوف است تا به قضایای صلح در مرحله فعلی”.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان کشور، پرداختن به صلح و روشن‌شدن نقش کابل را در این روند، از اولویت‌ها می‌دانند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان به دخیل شدن حکومت افغانستان در این گفتگوها تاکید می کند و در این باره می گوید: ” طالب‌ها به مملکتی خواسته می شوند که آنجا نماینده حکومت ما وجود ندارد؛ نماینده دولت ما نیست و اما آنها در آنجا میزبانی می شوند”.

نصیب مقبل، عضو مجلس نماینده‌گان از ولایت پکتیا در این باره می گوید: ” این گفتگوهای مبهم که گاهی در چین انجام می‌شوند. گاهی در آلمان و گاهی در قطر؛ ولی مردم افغانستان از جزییات آن‌ها آگاه نیستند، این گفتگوها اثرهای مثبت ندارند و اذهان مردم را مغشوش می‌سازند”.

ماه گذشته میلادی (نوامبر)، چین اعلام کرد که برای نشست بین افغانی در پایتخت این کشور آماده است و حکومت افغانستان باید هیات خود را برای اشتراک در این اجلاس معرفی کند. ایالات متحده امریکا نیز از این موضع چین حمایت کرد؛ اما بنا به دلایلی که تا به امروز به صورت آشکار در مورد آن صحبتی به عمل نیامده؛ این نشست “لغو و یا به تعویق” انداخته شده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email