برخی منابع گزارش داده اند که چندین ناو تهاجمی امریکایی به فرماندهی ناو اتمی “آبراهام لینکلن” دیروز (11 قوس – 2 دسمبر) وارد آب های خلیج فارس شدند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ این ناوها تا این تاریخ در پایگاه نیروهای دریایی امریکا در بحرین ماموریت داشتند و حالا از این پایگاه خارج شده و در مناطقی از آب های خلیج فارس در حال گشت زنی هستند. هنوز هیچ منبع رسمی امریکایی، این خبر و علت آن را تایید نکرده است.

اما برخی منابع در وزارت دفاع بحرین گفته اند که این گروه از ناوهای نظامی امریکایی که شامل ناو هواپیمابر “لایت گلف” ، ” بین بریج” ، “میسون” و “نیتس” می باشند؛ زیر رهبری ناو هسته ای “آبراهام لینکلن” وارد این آب ها شده اند.

گفته شده است که این ناوها حامل 68 جت و چرخبال می باشد که 48 جنگنده شکاری فوق پیشرفته “اف – 18” نیز شامل این مجموعه است.

هر چند تنش فراگیر در خلیج فارس که بین امریکا و ایران ظرف شش ماه اخیر به اوج خود رسیده بود، حالا تا اندازه ای فروکش کرده؛ اما برخی از کارشناسان امور بین المللی معتقدند که اوضاع همچنان “خطرناک و شکننده” است.

دو کشور از آغاز سال جاری خورشیدی، وارد یک تنش نگران کننده در خلیج فارس شدند و رویدادهایی چون ساقط کردن هواپیمای بی سرنشین امریکایی توسط ایران در تنگه هرمز، واشنگتن و تهران را تا مرز یک جنگ تمام عیار پیش برد.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email