ارگ ریاست جمهوری افغانستان یکبار دیگر تاکید کرده است که  اگر طالبان پیشنهاد امریکا برای آتش بس را قبول کنند؛ مذاکرات مستقیم دولت و طالبان به زودی آغاز خواهد شد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ صدیق صدیقی روز دوشنبه (11 قوس – 2 دسمبر) در جریان یک نشست خبری در کابل گفت که حکومت افغانستان برای گفتگوهای مستقیم با طالبان و در جهت تامین صلح در کشور علاقمندی دارد؛ اما پیش شرط اصلی آتش بس می باشد که طالبان باید ابتدا به آن متعهد باشند.

آقای صدیقی اظهار کرد: ” امیدواری ما این است که طالبان در صورت اجرای وعهده های خود برای دست کشیدن از جنگ با پذیرش آتش‌بس موافقت کند؛ زیرا ما بر این باوریم که در حال حاضر بهترین فرصت برای پایان جنگ و آتش بس در کشور وجود دارد”.

اظهارات ارگ ریاست جمهوری در حالی بیان می گردد که طالبان هنوز هیچ تمایلی برای گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان از خود نشان نداده و به بیان این گروه، دولت افغانستان از نظر آنها یک نظام رسمی و پذیرفته شده نیست.

پیشتر هم نمایندگان گروه طالبان در قطر اعلام کرده بودند که حکومت افغانستان در مقامی نیست که برای جریان مذاکرات صلح “پیش شرط” تعیین کند.

پس از سفر ناگهانی رییس جمهوری امریکا که به گفته برخی رسانه های خارجی، حتا رییس جمهور غنی هم از آن بی خبر بود؛ دونالد ترامپ از تمایل طالبان برای آغاز رسمی گفتگوهای صلح یاد کرده بود. به گفته آقای ترامپ؛ طالبان برای آتش بس آماده اند تا پس از آن، مساله مذاکرات دوباره جریان پیدا کند.

اما دفتر نمایندگی گروه طالبان در قطر اعلام کرد: “هرگونه توافق پیرامون قطع جنگ و انجام آتش بس فقط در صورتی ممکن خواهد بود که توافقنامه ای جامع بین امریکا و طالبان به امضا برسد”. در غیر این صورت گروه طالبان هیچ وقت تن به آتش بس نخواهد داد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email