ژنرال “اسکات میلر” فرمانده عمومی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، طی دیداری با ژنرال دوستم معاون نخست ریاست جمهوری کشور، دو مدال افتخار به وی تقدیم کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ در این دیدار که روز دوشنبه (11 قوس – 2 دسمبر) انجام شد؛ آقای میلر مدال نیروهای امنیتی افغانستان و مدال افتخار نیروهای ناتو را به سینه عبدالرشید دوستم آویخت و از وی به عنوان یک “مرد نظامی مقتدر و با تجربه” یاد نمود.

در این دیدار که در شهر شبرغان – مرکز ولایت جوزجان – پایگاه بومی ژنرال دوستم انجام شد؛ اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان و ایوب احمدزی فرمانده لشکر 209 شاهین (قول اردو) نیز حضور داشت.

اسکات میلر نقش آقای دوستم را در تاثیرگذاری روی امنیت شمال افغانستان و مبارزه با گروههای تروریستی حایزاهمیت خوانده و گفت که سازمان ناتو در راستای حمایت از تامین امنیت افغانستان و مقابله با هراس افگنی، از این موضع وی پشتیبانی و قدردانی می کند.

همچنین در این نشست روی موضوعاتی چون شرایط امنیتی شمال و شمال شرق کشور بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

این سفر رسمی در حالی به جوزجان انجام می گیرد که آقای دوستم به رغم اینکه معاون نخست ریاست جمهوری کشور است؛ اما ظرف چهار سال اخیر به دفتر کار خود در کابل حاضر نشده و تنش های عمیقی هم با رییس جمهور غنی داشته است. وی از چندین تریبیون رسمی، آقای غنی را “بی کفایت، حامی مفسدین و اقلیت گرا” توصیف کرده است.

اختلاف دوستم و غنی از جایی آغاز شد که در آغاز حکومت تازه، ژنرال دوستم راهی جبهات جنگ گردید و اعلام کرد که او تا زمانی که شمال را از لوث تروریستان پاک نکند؛ دوباره به دفتر کارش در کابل برنخواهد گشت. پس از چند ماه حضور او در جنگ، وی متهم به “نقض حقوق بشر و نسل کشی” شد و پس از کمتر از یک سال، مجبور به ترک افغانستان و اقامت اجباری در ترکیه گردید.

دوستم در دوره فعلی از تیم “ثبات و همگرایی” به رهبری عبدالله عبدالله حمایت کرده و دو روز پیش، هزاران هوادار او، به حمایت از دسته انتخاباتی آقای عبدالله در خیابان های جوزجان راهپیمایی کردند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email