رسانه های عراقی گزارش داده اند که نیروهای امنیتی این کشور، در تمام خیابان های شهر نجف به حالت آماده باش درآمده و رفت و آمد مردم را کنترول می کنند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ شبکه خبری “سومریه نیوز” گفته است که فرماندهی پولیس نجف و فرماندهی ارتش در این شهر، برای کنترول اوضاع، به تمام نیروهای خود دستور احضارات داده و هم اکنون این شهر کاملا در کنترل نظامیان عراقی قرار دارد. مقامات عراقی می گویند که این نیروها فعلا در بالاترین وضعیت آماده باش (وضعیت ج) قرار گرفته اند.

در عین حال؛ “لوی یاسری” والی نجف هم از دولت مرکزی این کشور خواسته است که در این شهر وضعیت فوق العاده اعلام کرده و برای مهار بحران موجود، نیروهای بیشتری به این شهر بفرستد.

این اعتراضات در حالی موج کوبنده تری به خود می گیرد که روز جمعه (8 قوس – 29 نوامبر) “عادل عبدالمهدی” نخست وزیر عراق رسما استعفایش را تقدیم مجلس کرده و در اواخر روز شنبه، این استعفا از سوی پارلمان این کشور تایید گردید.

سومریه نیوز همچنین از به آتش کشیده شدن دوباره ساختمان قنسولگری ایران ظرف چهار روز اخیر در نجف خبر داده است. این مکان دیپلوماتیک ایران در تاریخ (6 قوس – 27 نوامبر) نیز توسط معترضین به آتش کشیده شده بود.

دولت ایران به شدت به این رویداد واکنش نشان داده و از دولت عراق خواسته است که در تامین امنیت اماکن دیپلوماتیکِ مربوط به این کشور، جدی تر عمل کند.

اساس اعتراض در عراق، فساد گسترده در دوایر دولتی، نبود اشتغال و بد بودن وضعیت معیشت و اقدامات خودسرانه برخی از گروههای مسلح در این کشور است. در جریان این اعتراضات که وارد سومین ماه خود می شود؛ نزدیک به 450 تن کشته و دست کم 15 هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email