کاخ سفید اعلام کرده است که طبق اظهارات دونالد ترامپ – رییس جمهوری امریکا – وی در اولین جلسه از تحقیق برای استیضاح حضور نخواهد داشت.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ کاخ سفید گفته است؛ رییس جمهور در این جلسه که قرار است روز چهارشنبه هفته جاری (13 قوس – 4 دسمبر) در کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده برگزار گردد شرکت نخواهد کرد؛ اما دفتر ریاست جمهوری احتمال داده که آقای ترامپ در جلسات بعدی بررسی این پرونده حاضر شود.

در عین حال؛ “پت سیپولون” یکی از مشاوران کاخ سفید طی نامه ای رسمی به رییس کمیته قضایی مجلس نمایندگان گفته است که باید این تحقیقات هر چه زودتر متوقف شود؛ زیرا یک جریان کاملا “ناعادلانه” است.

او گفته است: ” مشخص نیست چه کسی قرار است در این جلسه شرکت کند. علاوه بر این آقای ترامپ در این روز، برای شرکت در نشست ناتو به لندن خواهد رفت. باید بگویم که همه حقوق آقای ترامپ در موضوع گفتگوهای او با رییس جمهور اوکراین، از سوی کمیته تحقیقات استیضاح نقض شده است”.

گفتنی است که این پرونده از ماه (سنبله – سپتمبر) سال جاری به دستور “نانسی پلوسی” رییس مجلس نمایندگان امریکا گشایش یافت و تاکنون با جدیت از سوی کنگره این کشور در حال پیگیری است.

اتهام آقای ترامپ در این پرونده “سوءاستفاده از منصب” خود در زیر فشار قرار دادن “جو بایدن” و پسرش است. آقای بایدن از رقبای اصلی ترامپ در انتخابات 2020 این کشور به شمار می رود. موضوع به گفتگوی محرمانه رییس جمهوری امریکا با همتای اوکراینی خود – ولادیمیر زلانسکی – بر می گردد که ترامپ از وی خواسته بود؛ در برابر دریافت کمک نظامی از امریکا، مساله بررسی فساد مالی آقای بایدن و پسرش را از دادگاه عالی امریکا خواستار شود.

مجلس نمایندگان امریکا این مساله را “یک باج بزرگ سیاسی” توصیف کرده و خواستار استیضاح دونالد ترامپ شده است.

با این حال ترامپ این موضع گیری را “مسخره و بی اساس” توصیف کرده؛ اما رییس کمیته قضایی مجلس امریکا در پاسخ گفته است: ” امیدوارم که او تصمیم بگیرد که مستقیم یا از طریق مشاورانش در این تحقیقات شرکت کند؛ کاری که روسای جمهور پیش از او نیز انجام داده بودند”.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email