در حدود دو و نیم سال پس از پرتاب “مادر بمب ها” بر منطقه “مومند درۀ” ولسوالی اچین ننگرهار، باشندگان این دره می‌گویند که اکنون بیماری‌های گوناگونی در این دره دیده می شود و زمین‌های کشاورزی هم حاصل نمی‌دهد.

به گزارش آریاتودی؛ “عبدالحق عمری”، خبرنگار طلوع‌نیوز که به مومند دره رفته‌ است، می‌گوید که شماری از کودکان و نوجوانانی را دیده که در پی پرتاپ این بمب، به برخی از بیماری‌های پوستی گرفتار شده ‌اند.

شماری از نوجوانان، پس از پرتاپ مادر بمب‌ها بر مومند دره، به بیماری پوستی که بخش‌های از پوست آنان می‌خشکند، مبتلا شده ‌اند.

جام روز، باشندۀ مومند دره می گوید: ” پس از پرتاپ مادر بمب ها، بسیار زیاد مریضی پیدا شده؛ بسیاری از این مریضی‌ها، جلدی است”.

باشنده‌گان دیگر این روستا نیز می‌گویند که اثرهای منفی پرتاپ مادر بمب ها در دیگر بخش‌ها نیز باقی مانده است.

پاچا شینواری، یکی از باشندگان محل بیان می کند: ” پس از پرتاپ مادر بمب‌ها، حالا در این‌جا سنگ‌ها بسیار شکننده شده‌اند… بوته‌ها خشکیده‌ اند”.

محمدالله، باشنده دیگر محل نیز می گوید: ” وقتی بمب را انداختند، خانه‌ها خراب شد… ما از اینجا رفتیم، همه‌چیز خراب شد”.

در همین حال؛ پزشکان، از پیامدهای ناگوار به کارگیری مواد هسته‌ ای در جنگ‌ها هشدار می‌دهند.

ظاهر عادل، سخنگوی ریاست صحت عامه ننگرهار اظهار می کند: ” تاکنون درباره این‌که بر اثر پرتاپ بمب در اچین مریضی پیدا شده باشد؛ در ریاست صحت عامۀ ننگرهار چیزی ثبت نشده ‌است”.

در همین حال؛ سیما سمر، نمایندۀ ویژه رییس‌جمهور و وزیر دولت در امور حقوق‌بشر و روابط بین‌الملل، می‌پذیرد که پرتاب مادر بمب‌ها بر ولسوالی اچین ننگرهار، بیشترین زیان را به باشندگان مومند دره وارد کرده‌ است.

او می گوید: ” من فکر می‌کنم، تمام مواد انفجاری که استفاده می‌شود، ما بخواهیم و یا نخواهیم، متاسفانه بر صحت مردم افغانستان تاثیر می‌ گذارد. به ویژه در مناطقی که مواد انفجاری زیاد استفاده می‌شود – از جمله مادر بمب‌ها که خرابی‌های زیادی به بار آورد”.

در حدود دو و نیم سال پیش، امریکا اعلام کرد که برای ازبین بردن پناهگاه داعش در ننگرهار، نیروهای این کشور در افغانستان، مادر بمب‌ها را در مومند دره این ولایت مورداستفاده قرار دادند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email