ناآرامی در مرز میان پاکستان با همسایه های شمالی و شرقی اش، منجر به کشته و زخمی شدن چندین سرباز این کشور شد.

به گزارش بخش آسیایی آریاتودی؛ به رغم اینکه طی چند هفته اخیر در مرزهای پاکستان در شمال (افغانستان) و شرق (هند) آرامشی نسبی حاکم بود؛ دیروز یکشنبه (10 قوس – 1 دسمبر) درگیری در این مرزها باعث کشته و زخمی شدن نزدیک به 10 تن از سربازان پاکستانی گردید.

دفتر رسانه ای ارتش پاکستان روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرده است: ” تبادل آتش نیروهای ارتش پاکستان با مرزبانان هندی واقع در خط کنترول مرزی کشمیر، منجر به زخمی شدن دو افسر ارشد ارتش ما شد. نظامیان ما نیز در اقدامی تلافی‌جویانه و مقابله به مثل، به آتشباری به سمت نیروهای هندی دلیل بروز این درگیری بوده است”.

این نهاد همچنین گفته است: ” تروریست ها در نوار مرزی {خط دیورند} در منطقه وزیرستان شمالی به داخل پاکستان وارد شده و به چندین پاسگاه ارتش و پولیس حمله ور شدند. در این حادثه 2 نیروی ارتش کشته و 5 تن دیگر به شدت زخمی شدند”.

شمار این حمله کنندگان که از آنها به عنوان “طالبان افغانستانی” یاد شده دقیقا مشخص نشده است.

پاکستان پیشتر اعلام کرده بود که از تشدید حملات گروه‌های تروریستی از آن سوی مرز (افغانستان) به داخل این کشور نگران است و عزم خود را برای ساخت حصار مرزی در سراسر مرز {دیورند}به طول دو هزار و ۵۰۰ کیلومتر جزم کرده است.

شایان ذکر است که این خط فرضی در سال ۱۸۹۳ میلادی و دوران استعمار انگلیسی‌ها ترسیم شده بود.

دولت افغانستان ایجاد دیوار مرزی در امتداد دیورند را یک عمل غیرقانونی می داند و تاکید می کند که پاکستان به بهانه حملات تروریستی، قصد به رسمیت شناساندن خط دیورند به عنوان یک مرز رسمی را دارد.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email