کمیسیون انتخابات اعلام کرده که شب گذشته درباره چند و چون اعلام نتایج بازشماری آرای 27 ولایت کشور در این نهاد تصمیم گرفته شده و به زودی زمان آن مشخص می شود.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ عصمت الله مل معاون این نهاد می گوید که رهبری کمیسیون انتخابات افغانستان شب گذشته (10 قوس – 1 دسمبر) در خصوص چگونگی اعلام نتایج ولایاتی که تاکنون بازشماری آنها به پایان رسیده است؛ تصمیم گرفته و به زودی نتیجه این تصمیم گیری اعلام خواهد شد.

وی گفته است: ” از میان در حدود ۸۳۰۰ محل رای ‌دهی، آرای در حدود ۷هزار محل در ۲۷ولایت بازشماری شده‌. اما بازشماری آرای ۱۳۴۷محل در هفت ولایتی که دفترهای کمیسیون مستقل انتخابات از سوی دسته‌های انتخاباتی مسدود است، هنوز شروع نشده ‌است”.

وی می گوید که بر اساس فیصله به عمل آمده، دبیرخانه این نهاد یک گزارش تفصیلی از نتیجه بازشماری آرای انتخاباتی که در 27 ولایت انجام شده است را به هیات رییسه کمیسیون انتخابات ارسال کرده و در مورد نتیجه آن نیز تصمیم گیری نهایی صورت می گیرد.

در عین حال؛ رییس دبیرخانه این کمیسیون نیز ابراز کرده است که تیم فنی آنها مشغول آماده سازی گزارش اخیر بازشماری هستند و به زودی آن را به شورای رهبری کمیسیون ارایه خواهند کرد.

حبیب ننگ رییس این دبیرخانه گفته است: ” همکاران ما روی یک گزارش تفصیلی کار می‌کنند. تمام موارد، آن مواردی که آرا باطل می‌شود، مشخص خواهد شد؛ یعنی روی یک گزارش کلی کار می‌کنند و روی میز کمیسیون گذاشته می‌شود”.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات قرار بود دیروز نتیجه بازشماری را اعلام کند که به نظر می رسد در میان جنجال های موجود، این کار صورت نگرفت.

با این حال؛ عبدالله احمدزی، رییس پیشین دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات در گفتگو با طلوع نیوز بیان داشت: ” قبل از این‌که به تشویش‌های شرکای انتخاباتی گوش داده شود و برای راه حل آن کاری شود؛ اعلام نتایج می‌تواند افغانستان را به یک بحران ببرد که برگشت آن ناممکن خواهد بود”.

محمدیوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان نیز اظهار می کند: ” هر پاسخی که بر اساس طرزالعمل‌ها می‌تواند ممکن باشد؛ در حضور ناظران و مطبوعات ارایه کنند تا این‌که ما درک کنیم کمیسیون تخصصی و مسلکی برخورد می‌کند”.

نتیجه نخستین انتخابات ریاست جمهوری “ششم میزان” قرار بود در 27 میزان اعلام شود. اما تاکنون سه بار زمان آن به تعویق افتاده و پس از گذشت 65 روز از زمان رای دهی، کمیسیون انتخابات موفق به ارایه این نتایج نگردیده است.

مشکل اصلی و اختلافی بین کمیسیون انتخابات و شمار زیادی از نامزدان انتخاباتی، وجود 300 هزار رای مشکوک، بایومتریک نشده و تقلبی است که این نهاد حاضر نیست پیش از بازشماری کامل آرا، این رای ها را باطل اعلام کند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email