علیرضا رییسی، معاون وزیر صحت ایران روز شنبه (9 قوس – 30 نوامبر) اعلام کرد که موج ابتلا به بیماری آنفولانزا که بیش از یک هفته از آغاز آن در کشور می‌گذرد؛ برای حدود دو هفته دیگر هم ادامه خواهد داشت و احتمالا در این مدت شدیدتر می‌شود.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ معاون وزارت صحت ایران گفته است که بعد از دو هفته، احتمالا این موج فروکش خواهد کرد.

رییسی گفته است که تنها در هفته گذشته (۲ تا ۸ قوس) تعداد ۲۷۳ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و دست‌کم ۱۳۰۰ نفر نیز به دلیل ابتلا به بیماری‌های تنفسی به مراکز بستری یا سرپایی مراجعه کرده‌اند.

او همچنین شمار مرگ و میر حاصل از ابتلا به این بیماری را در یک هفتۀ گذشته ۱۹ نفر اعلام کرده است؛ این در حالی است که آقای رییسی پیش‌تر شمار مرگ مبتلایان به آنفولانزا تا تاریخ ۶ قوس را ۳۷ نفر اعلام کرده بود.

او اطمینان داد که در زمینه تامین داروی بیماران هیچ مشکلی در سطح کشور وجود ندارد و علاوه بر بیمارستان‌های دولتی، در بیمارستان‌های خصوصی نیز توزیع دارو انجام شده است. با این وجود برخی رسانه‌های ایران همچنین شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی از کمبود دارو هم در تهران و سایر ولایات خبر داده‌اند.

همچنین گفته می‌شود شمار قابل توجهی از دانشجویان در خوابگاه دانشگاه مرکزی تهران نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند.

 

بیماری آنفولانزا چیست؟

آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که عمدتا کودکان زیر ۵ سال و سالمندان بیش از ۶۵ سال به آن مبتلا می‌شوند.

این بیماری بخش‌های بالایی مجراهای تنفسی را درگیر می‌کند و تب، آبریزش بینی، کوفتگی و سردرد همچنین سرفه و گلو درد و سوزش و خشکی گلو از مهمترین علایم آن است. نشانه‌های آنفولانزا شبیه به زکام، اما شدیدتر از آن و به همین ترتیب دوره درمان آن نیز طولانی‌تر است.

مهمترین راه جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا، تزریق واکسین آنفولانزا در ابتدای فصل سرماست و از آنجا که یکی از مهمترین راههای سرایت این بیماری تماس افراد با یکدیگر است، بهتر است تا جای امکان از تماس با افراد آلوده به این ویروس خودداری شود.

شستشوی مداوم دستها برای پیشگیری همچنین استراحت و مصرف مایعات برای تسریع دورۀ درمان نیز توصیه می‌شود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email