پولیس بریتانیا امروز شنبه (9 قوس – 30 نوامبر) هویت مهاجمی را که یک روز پیش از این به عابران در ضلع شمالی پل لندن (لاندن بریج) حمله کرد و دو تن از آنها را کشت، اعلام کرد.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ به گفته پولیس، عامل این حملۀ «تروریستی» فردی ۲۸ ساله به نام “عثمان خان” بوده که اصالتی پاکستانی داشته است.

“نیل باسو”، افسر ارشد پولیس ضدتروریزم بریتانیا در بیانیه ‌ای اعلام کرد: ” مهاجم که فردی شناخته شده برای نیروهای پولیس است؛ در سال ۲۰۱۲ میلادی به دلیل ارتکاب جرایم تروریستی محکوم شده بود… او در دسمبر سال ۲۰۱۸ به طور مشروط از زندان آزاد شد. تحقیقات برای یافتن دلایل اقدام او به این حمله ادامه دارد”.

به گفته پولیس، مظنون یک واسکت انفجاری هم به تن داشت که بعدا مشخص شد جعلی است.

بنا بر اعلام رسانه‌های بریتانیا؛ “عثمان خان” که قصد بمب‌ گذاری در بورس اوراق بهادار لندن در سال ۲۰۱۰ میلادی با الهام از حملات القاعده را داشت؛ از سوی دادگاه به ۱۶ سال زندان محکوم شده بود. طبق رای دادگاه او باید دست‌کم ۸ سال از مدت محکومیت خود را در زندان می‌گذراند و به این ترتیب، سال گذشته پس از پایان این دوران، به طور مشروط از زندان آزاد شد.

بنا بر اعلام رسانه‌های بریتانیا از جمله پیش شرطهای آزادی او، استفاده از دستبند الکترونیکی (مجهز به جی پی اس – قابل ردیابی) بوده است.

در روز حادثه یعنی جمعه ۲۹ نوامبر، مهاجم درست قبل از ساعت ۲ بعد از ظهر به محل حادثه رفته و به افرادی که در نزدیکی پل لندن (لاندن بریج) حضور داشتند حمله کرده است.

به گفته پولیس؛ علاوه بر زن و مردی که در این حادثه کشته شدند؛ سه نفر دیگر نیز زخمی شدند که همچنان در بیمارستان به سر می‌برند.

مهاجم درنهایت در محل حادثه به ضرب گلوله پولیس کشته شد.

تنها ساعاتی قبل از وقوع این حمله تروریستی، بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا که به دنبال انتخاب مجدد پس از رای گیری ۱۲ دسمبر است، اعلام کرده بود: ” این اشتباه است که مجرمان خطرناک زودتر از دوره پایان محکومیت شان از زندان آزاد می‌شوند. بسیار مهم است که این رویه تغییر کند و برای مجرمان خطرناک به ویژه برای تروریست‌ها احکام مناسبی وضع شود”.

پیش از این در جریان انتخابات سال ۲۰۱۷ میلادی نیز حمله تروریستی دیگری در محله «بارو مارکت» در نزدیکی لاندن بریج روی داده بود؛ در جریان آن حمله نیز سه مهاجم سوار بر یک خودروی مینی بوس، (پلانکوچ) به عابران حمله کرده و ۸ نفر را کشته و ۴۸ نفر را زخمی کردند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email