پنجاه سالگی روابط افغانستان و استرالیا، با برگزاری یک جشنوارۀ فلم در شهر کانبرا، پایتخت استرالیا، گرامی‌داشت شد.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ این جشنواره که از سوی سفارت افغانستان در استرالیا برگزار شده بود؛ در آن ده فلم سینمایی و مستند از افغانستان برای شش روز به نمایش گذاشته شد.

شماری از شرکت کنندگان این جشنواره، می‌گویند که نقش چنین جشنواره‌هایی در بازتاب بهتر فرهنگ، تمدن و اوضاع افغانستان بسیار مهم است.

سلام سنگی، هنرپیشه صاحب نام افغانستان در این باره گفت: ” فلم هرچه باشد – اگر کوتاه و دراز – می‌شود؛ با آن، به‌گونۀ بهتر جامعۀ خود را به دیگر کشورها معرفی کنیم”.

مریم، رییس جنبش زنان افغان در استرالیا نیز بیان داشت: ” این جشنواره بسیار مهم است که ما بتوانیم توسط آن جنبه‌های مثبت فرهنگ افغانستان را به جهان معرفی کنیم”.

در این جشنواره، شماری از دیپلومات‌های کشورهای خارجی و افغانستان نیز حضور داشتند.

وحید ویسی، سفیر افغانستان در استرالیا که در این جشنواره شرکت کرده بود، اظهار کرد: ” این جشنواره، یکی از متعارف‌ترین شکل ابراز شناساندن فرهنگ افغانستان به مردم استرالیا است”.

کریم میدریک، سفیر مراکش در استرالیا نیز بیان کرد:” نمایش این فلم‌ها کمک می‌کند تا مسایل زیاد را دربارۀ جوامع ما که در این روزها با آن گرفتار هستند بازتاب دهد. فرهنگ، تاریخ و تمدن افغانستان توسعه و گسترش یابد”.

شماری دیگر از شرکت کنندگان این جشنواره، می‌گویند که برگزاری چنین برنامه‌ها، می‌تواند برداشت‌ها را دربارۀ افغانستان تغییر دهد.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email