چهارمین دور از جشنواره فلم “گان” که مبتکر برگزاری آن یک شهروند افغانستانی است؛ در استرالیا به کار خود آغاز کرده است.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ در این جشنواره که نزدیک به 50 فلم روی پرده رفته است؛ آثاری از سینماگران افغانستانی در چندین شهر استرالیا به نمایش درآمده که محتوای اصلی این فلم ها، بیشتر پیرامون زندگی زنان و کودکان و جوانان افغانستانی می باشد.

محتوای این فلم ها بیشتر در برگیرنده رویدادهای فرهنگی و سنت های این کشور است که برخی آثار هم به اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان مربوط می گردد. مهاجرت و ترک اجباری وطن نیز در محتوای این فلم ها دیده می شود.

در میان فلم های ارسال شده به این فستیوال؛ جمعه هفته گذشته (17 عقرب – 8 نوامبر)، هفت فلم مورد گزینش داوران این جشنواره قرار گرفته و در شهر “ادلاید” استرالیا به نمایش درآمده است. سپس این آثار روز دوشنبه هفته جاری در شهر ملبورن نیز به نمایش در آمد.

مرکز ارتباط فرهنگی افغانستان و استرالیا اعلام کرده است که هدف اصلی برگزاری این جشنواره، نزدیکی هنری و فرهنگی میان مردمان دو کشور است که پیشینه ارتباط بین افغانستان و استرالیا را نیز مورد کنکاش قرار می دهد.

فهیم هاشمی، طراح و بنیانگذار این جشنواره می گوید: ” ما در استرالیا، یک تاریخ ۵۷ ساله داریم که افغانستانی های ساربان در سال ۱۸۶۰میلادی به استرالیا آمده بودند. بر اساس آن، نام این جشنواره را هم «گان» مانده ‌ایم. «گان»؛ خلاصه‌ ای از نام افغانستانی هاست و این جشنواره، تقریباً در چهارمین سال خود است که برگزار می‌شود”.

“ادل هان” یکی از داوران استرلیایی این جشنواره می گوید: ” آثار متعددی در این فستیوال به نمایش درآمده که به نظرم غافلگیرکننده است. تعدادی از این فلم ها چنان فوق العاده و تاثیرگذار است که در میان قلب ها جاری می شود و بیننده را در تمام لحظات داستان همراه می کند. فلم سازان افغانستانی با تمام احساسات شان این آثار را آفریده اند. باورش سخت است که با وجود این همه مشکلات، این میزان خلاقیت در وجود آنها نهفته باشد”.

“راشل جنکینس” دیگر داور این جشنواره هم اظهار می کند که فلم سازانی که این آثار را تولید کرده اند؛ از کمترین تجهیزات و امکانات استفاده نموده اند؛ اما این فلم ها چنان چشمگیر و دل نوازاند که نمی توان باور کرد با این تجربه کم تحصیلی و تجهیزاتی ساخته شده باشند.

باید خاطر نشان کرد که از میان 50 فلم نامزد نمایش در این جشنواره، اکثر این فلم ها در خارج از افغانستان و با درونمایه مشکلات مهاجرت، زنان و کودکان ساخته شده است.

در این جریان به یک فلم منتخب، جایزه بهترین اثر اهدا خواهد شد.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email