رییس اجرایی حکومت افغانستان پیرامون آزادی “انس حقانی” و دو زندانی برجسته دیگر طالبان با سفیر ایالات متحده امریکا در کابل دیدار و گفتگو کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای عبدالله عبدالله در این نشست (21 عقرب – 12 نوامبر) با “جان بس” سفیر ایالات متحده در دفتر کارش دیدار کرده و مساله آزادی این سه تن را در برابر رهایی دو استاد دانشگاه امریکاییِ افغانستان، مورد بررسی و بحث قرار داده است.

در این دیدار، معاون دوم دسته انتخاباتی آقای عبدالله و محمد محقق معاون ریاست اجرایی حکومت نیز حضور داشت.

هنوز مشخص نیست که در این نشست که اعلامیه آن از سوی ریاست اجرایی کشور رسانه ای شده؛ روی چه جزییاتی بحث و گفتگو به عمل آمده است.

این در حالی است که دو روز پیش و پس از رهایی این سه زندانی – انس حقانی، حافظ رشید و مالی خان زدران – واکنش هایی از این اقدام اشرف غنی به عمل آمد که بخش عمده آن، انتقاد شدید از این عمل رییس جمهور را در بر می گرفت. اما ریاست اجرایی کشور در خصوص این مساله سکوت اختیار کرده و چیزی نگفت.

سفیر ایالات متحده امریکا در واکنش به این تصمیم رییس جمهور غنی، آن را “شجاعانه و نشانه قدرت نیروهای امنیتی و رییس جمهور” توصیف کرده و گفت که امریکا از این اقدام حکومت افغانستان پشتیبانی و استقبال می کند.

گفتنی است که این سه تن که از مهم ترین مهره های گروه تروریستی حقانی محسوب می گردند؛ از سوی دادگاه عالی افغانستان به اعدام محکوم شده بودند. آنها شامل گروهی هستند که متهم به راه اندازی عملیات های تروریستی گسترده ای می باشند که تنها ظرف 5 سال گذشته، به صورت مستقیم جان 1500 تن را گرفته است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email