کمیسیون انتخابات افغانستان امروز اعلام کرده که پس از بسته بندی سیستم های بازشماری و تفتیش آرا در حضور ناظرین، روند بازشماری آرا آغاز شده است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ این نهاد امروز شنبه (18 عقرب – 9 نوامبر) در خبرنامه ای گفته است که بازشماری و تفتیش آرا در کمیسیون انتخابات آغاز شده و بسته بندی سیستم های این پروسه نیز در حضور ناظرین و مشاهدین انجام گرفته است.

این کمیسیون اظهار کرده است که به تمامی ناظرین و مشاهدین ملی و بین المللی زمان معین این پروسه ابلاغ شده و آنها می توانند از نزدیک این روند را دنبال کرده و از آن بدون هیچ ممانعتی نظارت کنند.

این در حالی است که روز گذشته (جمعه 17 عقرب) تیم ثبات و همگرایی با انتشار یک اعلامیه، بازشماری آرا در ولایات را “غیرقانونی” خوانده و از تمامی ناظرین خود خواسته بود که این روند را تحریم کنند.

این دسته انتخاباتی به رهبری عبدالله عبدالله گفته است که نسبت به آرای قرنطین شده که از سوی کمیسیون انتخابات مورد بررسی قرار نگرفته؛ اعتراض دارد و تا پیش از مشخص شدن این موضوع، نباید این نهاد اقدام به شمارش آرا می کرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در ششم میزان 1398 برگزار گردید؛ قرار بود در 27 میزان نتیجه نخستین آن اعلام شود. این زمان به 5 عقرب موکول گردید و سپس اعلام شد که در 23 عقرب قرار است این نتایج همگانی شود.

با وجود سه بار تعیین زمان برای اعلام نتایج انتخابات، باز هم مولانا محمد عبدالله از کمیشنران این نهاد گفته است که به احتمال زیاد، یکبار دیگر این زمانبندی به تعویق خواهد افتاد.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email