در تازه ترین گزارش موسسه تحقیقاتی “گلوپ” افغانستان یکی از ناامن ترین کشورهای جهان طی سال 2018 معرفی شده است.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ این موسسه در پی مصاحبه با بیش از 150 هزار تن در 142 کشور جهان، از جمله افغانستان، میزان احساس امنیت و امید به آینده و همچنین اعتماد به نیروهای امنیتی این کشورها را از نظر مردم مورد سنجش قرار داده است.

در این تحقیق سوالاتی از جمله میزان امید به آینده و احساس امنیت شما چقدر است؟ طی یک سال گذشته مورد سرقت یا حمله قرار گرفته اید یا خیر؟ دولت تان تا چه اندازه در تامین امنیت شما موفق عمل کرده و … از مصاحبه شوندگان پرسیده شده است.

بر اساس این نظر سنجی؛ افغانستان پس از کشور ونزویلا در پایین ترین فهرست این جدول از نظر “شاخص قانون و نظم” قرار گرفته است.

در بخشی از متن این تحقیق آمده است: ” بر اساس جواب به این سوال‌ها، افغانستان با کسب 38 امتیاز پس از ونزویلا، در پایین ترین جایگاه قرار گرفته و تنها 13 درصد مصاحبه‌شوندگان در افغانستان گفته اند که از امنیت شبانه خود مطمئن هستند. 22 درصد از مردم‌ افغانستان به نیروهای پولیس اعتماد دارند و 50 درصد دیگر در جریان سال 2018، پول و یا اموال‌شان به سرقت رفته است”.

موسسه تحقیقاتی گلوپ گفته است که نزدک به 30 درصد از مصاحبه شوندگان از مردم افغانستان، گفته اند که در جریان ناامنی های این کشور، مورد حمله قرار گرفته اند.

شایان ذکر است که بر اساس تازه ترین گزارش سازمان ملل متحد نیز، شمار تلفات غیرنظامیان و ناامنی در افغانستان طی سال گذشته میلادی – 2018 – به بالاترین سطح خود طی یک دهه گذشته رسیده است. در این سال نزدیک به 4 هزار تن جان خود را از دست داده و بیشتر از 7 هزار نفر دیگر مجروح یا نقص عضو شده اند.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email