در پی اظهارات “امانویل مکرون” رییس جمهوری فرانسه که ناتو را “دچار مرگ مغزی” خوانده بود؛ این مساله واکنش های زیادی در سطح جهان به وجود آورده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ آقای مکرون روز پنجشنبه (16 عقرب – 7 نوامبر) در گفتگو با هفته نامه “اکونومیست” به عملیات نظامی ترکیه به شمال سوریه اشاره کرده و بیان کرده بود که این کشور به عنوان یکی از اعضای ناتو، بدون هماهنگی دست به این کار زده؛ در حالی که اکثر اعضای ناتو با این اقدام انقره مخالف هستند.

وی این رویداد را یک “نابه سامانی و ناهماهنگی” محرز در ساختار تصمیم گیری سیاسی ناتو بین اروپا و امریکای شمالی عنوان کرده و از آن به عنوان “مرگ مغزی تاسف انگیز ناتو” یاد نموده است.

رییس جمهوری فرانسه گفته است: ” هیچ نوع هماهنگی در تصمیم‌های استراتیژیک میان امریکا و شرکای اروپایی ناتو وجود ندارد و ما در حال حاضر شاهد تجاوز بدون هماهنگی ترکیه، یکی از شرکای ناتو به منطقه ‌ای هستیم که منافع ما را به خطر انداخته است”.

این اظهارات واکنش های زیادی را دامن زده است. از جمله “مایک پامپئو” وزیر خارجه امریکا با دفاع از ساختار سیاسی و نظامی ناتو، پیمان اتلانتیک شمالی را یکی از مهم ترین و قدرتمندترین اتحادها “در طول تاریخ بشریت” نام برده است. وی این اظهارات را در آلمان و به مناسبت فروپاشی دیوار برلین عنوان کرده است.

در این مراسم که “انگلا مرکل” نخست وزیر آلمان نیز حضور داشت؛ او نیز در واکنش به این سخنان آقای مکرون، این اظهارات را “رادیکال و ناعادلانه” توصیف کرد.

در عین حال؛ “ینس استولتنبرگ” دبیرکل ناتو نیز با دفاع از برنامه ها و سیستم سیاسی و نظامی ناتو، اظهار کرده است: “هر تلاشی که در راستای فاصله انداختن بین اروپا و امریکای شمالی صورت گیرد؛ نه تنها اتحاد بین دو سوی اقیانوس اطلس را تضعیف خواهد کرد؛ بلکه ممکن است در اروپا نیز تفرقه بیاندازد. اتحاد اروپایی نمی تواند جایگزین اتحاد دو سوی اقیانوس اطلس شود”.

اما در عین حال؛ “ماریا زاخارووا”، سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن استقبال از سخنان رییس جمهوری فرانسه از آن به عنوان “سخنان طلایی” یاد کرد.

روسیه یکی از بزرگترین حریفان ناتو در جهان است که هم اکنون با تشکیل “شورای امنیت جمعی” با عضویت چندین کشور آسیای میانه، به نوعی یک اتحاد را در برابر ناتو ایجاد کرده است. هر چند تفاوت توانایی و عملکرد این دو سازمان  از نظر قدرت محرز است. علاوه بر آن؛ “شورای امنیت جمعی” جنبه دفاعی ندارد و بیشتر در مرحله مشورت دهی و تدویر نشست های نظامی خلاصه می گردد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email