منابعی به طلوع‌نیوز می‌گویند که در روزهای اخیر، حکومت مانع رفتن چند دیپلومات وزارت خارجه به بیرون از کشور شده‌ است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ این منابع می‌افزایند که این دیپلومات‌ها، قرار بود به ماموریت‌های تازه به بیرون از کشور بروند؛ اما پیش از آنکه این موضوع با آنان درمیان گذاشته شود، حکومت مانع رفتن آنان به خارج از کشور شده ‌است.

به گفتۀ این منابع؛ یکی از این دیپلومات‌ها، “عظیم ورسجی”، مستشار نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد است. آقای ورسجی، هنگامی که در میدان هوایی کابل بود و می‌خواست به نیویارک برود، از رفتنش جلوگیری شد.

ورسجی که پیشینه کار در وزارت خارجه را دارد؛ چندی پیش به حیث مستشار در نمایندگی همیشگی افغانستان در سازمان ملل، معرفی شد.

ریاست‌جمهوری، خبر جلوگیری از سفر دیپلومات‌ها به بیرون از کشور را تایید می‌کند و می‌گوید که وزارت خارجه در حال آوردن اصلاحات در بخش‌های دیپلوماتیک و اداری این نهاد است.

لطیف محمود، معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور در این باره گفته است: ” سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در راستای تحقق این طرح، گام‌هایی را برداشته است. این اصلاحات در حوزه دیپلوماسی و دیپلومات‌ها، در بخش اداری و سایر بخش‌های زیر مجموعه، عملی خواهد شد”.

هرچند وزارت امورخارجه درباره جزییات و چگونگی اصلاحات در این نهاد اطلاعاتی ارایه نمی کند؛ اما شماری از نمایندگان مجلس انتقاد می‌کنند که زیر نام اصلاحات در این وزارت برخوردهای سلیقه‌ ای نیز وجود دارد.

عبدالظاهر تمیم، عضو مجلس نماینده‌گان در این باره می گوید: ” اگر اصلاحات بخاطر پاک‌سازی اقوام باشد، بخاطر تبعیض باشد، بخاطر نژاد پرستی و تعصب باشد؛ حقیقتا که این کار افغانستان را چندین سال به عقب خواهد برد”.

اختلاف‌ها میان وزارت امور خارجه و ریاست‌جمهوری پس از آن رسانه‌یی شد که در حدود دو ماه پیش رییس‌جمهور غنی دستور داد تا “اتهام‌های فساد در وزارت امور خارجه” بررسی شود؛ اما فرمان رییس‌جمهور از سوی عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه حکومت، معلق شد.

پس از آن، رییس‌جمهور فرمان دیگری برای برکناری سخنگوی پیشین وزارت خارجه صادر کرد، این فرمان نیز از سوی عبدالله عبدالله رد گردید.

در پی این تقابل؛ “صلاح‌‎الدین ربانی” که برای پنج سال وزیر و سرپرست وزارت خارجه بود؛ از سمتش کنار رفت و رییس‌جمهور غنی، “ادریس زمان”، معین سیاسی این وزارت را همچون سرپرست و “گران هیواد” را سخنگوی این وزارت معرفی کرد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email