معاون دوم ریاست جمهوری کشور اعلام کرده که حکومت برای مرحله بعدی آزادی زندانیان گروه طالبان به منظور هموارسازی زمینه گفتگوهای صلح، آماده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ “سرور دانش” معاون دوم رییس جمهوری افغانستان گفته است که به هدف ایجاد زمینه برای گفتگوهای بین افغانی با گروه طالبان، حکومت آمادگی لازم را برای رهایی زندانیان این گروه دارد؛ به این شرط که طالبان نیز برای ایجاد اعتماد، دست از جنگ و خشونت بردارند و به آتش بس تن بدهند.

وی که روز جمعه (17 عقرب – 8 نوامبر) در مراسم یادبود از دوازدهمین سالروز جان باختن “سید مصطفا کاظمی” وزیر سابق تجارت و عضو پیشین مجلس نمایندگان سخن می گفت؛ به طالبان توصیه کرد که به روند صلح بپیوندند؛ زیرا آنها در جنگ کنونی پیروز نخواهند شد.

آقای دانش گفت: ” در مورد رهایی زندانیان طالبان در چوکات قوانین کشور آمادگی کامل داریم. اما از طرف دیگر کاهش خشونت، برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت افغاسنتان و طالبان کلید اصلی اعتماد سازی است. طالبان باید درک کنند که جنگ راه حل پایان دادن به بحران افغانستان نیست و باید از راه مفاهمه و گفتگو به نتیجه مطلوب دست یافت”.

معاون دوم ریاست جمهوری کشور دقیقا مشخص نکرد که اعلام آمادگی دولت افغانستان برای رهایی زندانیان طالب بر اساس کدام میکانیزمی صورت خواهد گرفته و یا در پی کدام تصمیم سیاسی حکومت افغانستان و در برگیرنده کدام چهارچوب انجام خواهد پذیرفت.

اما شبهاتی وجود دارد که این اظهارات به درخواست ایالات متحده امریکا برای بررسی مطالبه گروه طالبان، جهت آزادی 80 زندانی آنها مطرح شده است. چندی پیش زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان، موضوع رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی که در کابل (سال 2016) توسط طالبان ربوده شده بودند را مطرح کرده بود.

طالبان در قبال رهایی این دو استاد (استرلیایی و امریکایی) درخواست آزادی هشتاد زندانی خود از بگرام و پلچرخی را داشتند. زندانیانی که در بین آنها “انس حقانی” و “حافظ رشید” از چهره های شاخص گروه تروریستی حقانی قرار دارد. “انس” پسر جلال الدین حقانی و بنیانگذار گروه تروریستی حقانی است و “عبدالرشید” معروف به حافظ رشید از فرماندهان نظامی مهم گروه طالبان طی یک دهه اخیر بوده است.

در عین حال؛ چندین فرمانده مهم، والیان نام نهاد و برنامه ریزان جنگی گروه طالبان نیز در این جمع نام شان ذکر شده است.

به درستی مشخص نیست که اظهارات معاون دوم ریاست جمهوری، پیوندی با درخواست طالبان دارد یا خیر؛ اما بسیاری از آگاهان امور هشدار داده اند که آزادی چهره های شاخص گروه طالبان، از جمله حقانی و حافظ رشید، شعله های جنگ را در افغانستان شدیدتر خواهد کرد.

آزادی صدها زندانی طالب طی حکومت های گذشته از حامد کرزی رییس جمهوری سابق گرفته تا دوره اشرف غنی، از نظر کارشناسان امور نظامی، علت اصلی تشدید بحران و ناامنی در کشور بوده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email