سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است که غنی سازی یورانیوم در سایت “فردو” را آغاز کرده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ سازمان انرژی اتمی ایران در یک بیانیه رسمی از آغاز کار غنی سازی در سایت فردو خبر داده است. این اقدام در پی هشدار ایران به کاهش تعهدات برجامی خود انجام می گیرد که البته پیش از این هم گسترش فعالیت غنی سازی یورانیوم در نیروگاههای این کشور آغاز شده بود.

ایران گفته است که توافق اتمی برجام یا “برنامه جامع اقدام مشترک” که بین این کشور، اتحادیه اروپا، ایالات متحده و چند کشور ناظر انجام شد؛ “هیچ منفعتی” برای ایران در پی نداشته و خروج یکجانبه امریکا از این توافق، به خودی خود ناقض این تعهد بوده است.

هر چند اتحادیه اروپا این اقدام را خلاف تعهد برجامی عنوان کرده؛ اما تهران هشدار داده است تا زمانی که تحریم های سنگین اقتصادی بر ضد این کشور ادامه داشته باشد؛ خود را مجاب به تعهداتی که “دیگران آن را نقض می کنند” نمی داند.

سازمان انرژی اتمی ایران در این اعلامیه گفته است: ” با ابلاغ ریاست محترم جمهوری و رییس شورای امنیت ملی مبنی بر آغاز فعالیت مجدد سایت فردو جهت غنی سازی یورانیوم، پس از انتقال مخزن حاوی دوهزار کیلوگرم uf6 از سایت نطنز به سایت فردو و اتصال مخزن به خطوط خوراک‌دهی و انجام موفقیت آمیز کلیه عملیات فنی مرتبط شامل خلا سازی نهایی کنترل ماشین های سانتریفیوژ و شیرها و چک نمودن سیستم های کنترل و اتوماسیون و راه اندازی بخش های جمع آوری و اتمام عملیات پسیواسیون،  پس از دقایق اولیه روز پنج شنبه عملیات گازدهی زنجیره ها و ماشین های سانتریفیوژ و جمع آوری یورانیوم غنی شده در سایت فردو آغاز گردید. لازم به ذکر است کلیه اقدامات تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام پذیرفته است”.

باید خاطرنشان ساخت که این اقدام به دستور مستقیم حسن روحانی – رییس جمهوری ایران – انجام شده است. هنوز واکنش های جهانی به این اقدام ایران منتشر نشده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email