در پی تاخیر در آغاز روند بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست‌جمهوری، نهادهای ناظر بر انتخابات می‌گویند که این تاخیر بدلیل اختلاف‌ها و چند دستگی میان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و نیز ضعف مدیریت در این کمیسیون، صورت گرفته ‌است.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ قرار بود روند بازشماری آرا چند روز پیش آغاز شود؛ اما تاکنون این روند آغاز نشده‌ است.

محمد یوسف رشید، مسوول بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان هشدار می‌دهد که اگر روند کار در کمیسیون‌ مستقل انتخابات همین‌گونه به پیش برود؛ یک بحران دیگر شکل خواهد گرفت.

آقای رشید در این باره گفته است: ” تکت‌های انتخاباتی، اعتراض‌هایی‌ دارند و این‌ها {اعضای کمیسیون مستقل انتخابات} قادر نیستند که این اعتراض‌ها را براساس فرضیه‌های تخنیکی، پاسخ بدهند. در کل، این‌ها [اعضای کمیسیون‌ مستقل انتخابات] زمینه را برای خلق یک بحران مساعد می‌سازند. اگر این‌ها، جدا از صف‌گیری‌ها و موقف‌گیری‌های متضاد بیرون نشوند و در قسمت تطبیق لوایح و طرزالعمل‌های شان جدی اقدام نکنند… متاسفانه من زیاد خوشبین نیستم که نتایج مورد قبول باشد و در آن شک تردید وجود نداشته باشد”.

داوودعلی نجفی، عضو پیشین کمیسیون مستقل انتخابات نیز اظهار می کند: ” کمیسیون قبلی هم به حرف حکومت کرد که سرنوشتش به اینجا رسید؛ [حکومت] کار خود را سر [اعضای کمیسیون مستقل انتخابات] انجام داد و پس از آن، آنان [اعضای کمیسیون] را به زندان روان کرد. حالا هم آنها کار خود را سرشان می‌کند و سپس زندان روان می‌کند. اما پیش از این‌که [حکومت] کار خود را کند، باید اینان {اعضای کمیسیون مستقل انتخابات} از استقلالیت خود دفاع کنند، از کار خود دفاع کنند و از انتخابات دفاع کنند؛ هرچه که رای مردم است، اعلام کنند”.

در همین حال؛ دسته انتخاباتی “ثبات و هم‌گرایی” به رهبری عبدالله عبدالله، هشدار می‌دهد که چهارگونه آرای تقلبی ‌ای که در حدود سه‌صدهزار رای می‌شود، برای این دسته انتخاباتی پذیرفتنی نخواهند بود.

این دستۀ انتخاباتی تاکید دارد که پیش از بیرون شدن این آرا از نتایج انتخابات، روند بازشماری آرا نباید آغاز شود.

فضل احمد معنوی، از افراد نزدیک به دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله می گوید: ” اگر وضعیت این چنینی که امروز روان است ادامه پیدا کند؛ من شک دارم که کمیسیون انتخابات بتواند مسوولیت‌های خود را به سر برساند؛ منجمله اعلام نتایج نهایی که کار بس دشوار به کمیسیون انتخابات خواهد بود”.

ابراهیم الکوزی، از کسان نزدیک به دسته انتخاباتی اشرف غنی نیز اظهار داشت: “اینان {اعضای کمیسیون مستقل انتخابات} باید از استقلالیت شان دفاع کنند و هر کسی را که برندۀ انتخابات است باید اعلام کنند. مردم نگران هستند”.

نتایج نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری ششم ماه میزان که قرار بود در تاریخ ۲۷ماه میزان اعلام شود؛ تا تاریخ ۲۳عقرب به تاخیر افتاده ‌است. اما نتایج نهایی که قرار بود در شانزدهم عقرب اعلام شود؛ تاکنون تاریخی برای آن درنظر گرفته نشده‌است.

نهادهای ناظر هشدار می‌دهند که اگر اختلاف‌ها در کمیسیون انتخابات ازمیان برداشته نشود؛ احتمال دارد زمان اعلام نتایج انتخابات بار دیگر به تاخیر بیافتد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email